Kominki narożne – wszystko, co chciałbyś o nich wiedzieć
Moda na kominki nie ustaje, niemniej ostatnimi czasy coraz popularniejsze stają się nie te tradycyjne, ale narożne, które doskonale uzupełniają nowoczesne aranżacje wnętrz. Jeśli zastanawiacie się nad ich kupnem, to koniecznie zapoznajcie się z dalszą częścią naszego artykułu, z którego dowiecie się za ile można kupić kominki narożne, jakim paliwem można je opalać oraz w jakim układzie występują. Poruszamy wszystkie istotne kwestie, zatem zapraszamy do dalszej lektury.
Kominki narożne – kluczowe informacje
- Narożne kominki to niewielkie urządzenia, które można zastosować w niemal każdym przystosowanym do tego pomieszczeniu. Jednakowoż najczęściej umieszcza się je w centralnym punkcie domu/mieszkania, tak by palący się w nich ogień można było obserwować niemal z każdego miejsca. Często posiadają trzy przeszklone ściany.
- Kominki narożne można podzielić na te opalane paliwem stałym np. drewnem lub węglem, gazowe i z wkładem kominowym.
- Ceny za kominek narożny wahają się między 1-10 tysięcy złotych, w zależności od jego kształtu, wymiarów i zastosowanych w nim systemów.
- Kominki na paliwo stałe są najekonomiczniejsze, bo można zintegrować je z instalacją centralnego ogrzewania. Ponadto doskonale się prezentują. Natomiast wśród zalet kominków gazowych bez wątpienia należy wymienić ich bezobsługowość, czystość i ekonomię, jednak tą ostatnią można osiągnąć jedynie w domach wznoszonych przy zastosowaniu technologii energooszczędnych (szczelne okna, ocieplenie elewacji itp.). Jeżeli zaś chodzi o kominki narożne z wkładem kominowym to są one najbardziej przyjazne środowisku, z racji tego że emitują do atmosfery najmniej szkodliwych gazów. Efekt ten zapewnia opalanie ich suchym i leżakowanym przez okres co najmniej dwóch lat drewnem liściastym.
- Kominek narożny z wkładem kominkowym może stanowić jedyne źródło ciepła w domu/mieszkaniu, jednak wtedy musi zostać przystosowany do pracy w systemie DGP, a więc ogrzewania powietrznego. Produkowana przez niego energia cieplna może być rozprowadzana po całym budynku przy pomocy wentylatora lub następować w sposób grawitacyjny.
- W sprzedaży można znaleźć także kominki z płaszczem wodnym, które umożliwiają podgrzewanie wody użytkowej.
- Kominki narożne mogą mieć postać otwartą lub zamkniętą. Te pierwsze wyglądają pięknie i pozwalają nadać wnętrzu niepowtarzalny klimat, jednak towarzyszy im także spora utrata ciepła. Drugie z kolei nie zapewniają tak spektakularnego efektu, jednak pozwalają na wykorzystanie całej produkowanej energii cieplnej, co sprzyja sporym oszczędnościom.