Przeglądając katalogi sklepów budowlanych i meblowych, niejednokrotnie natkniemy się na aranżacje salonu z udziałem kominka. Kominki buduje się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, czasem jest to jadalnia, czasem otwarty hol, ale najczęściej tego typu urządzenia spotykamy w salonie. Wówczas pełnią funkcję dekoracyjną. Ale czy kominek to tylko ozdoba, czy może dobry sposób na ogrzewanie?
Jak działa kominek? Nowoczesne kominki
Kominek nie jest wynalazkiem współczesności. Kominki z otwartym paleniskiem i okazałą obudową, często zdobioną płaskorzeźbami, możemy obejrzeć w wielu starych dworkach i pałacach. Dziś kominki przyjmują inną formę, choć zasada działania jest podobna. Kominek jest podłączony do przewodów kominowych, wyposażony w palenisko i popielnik. Spala się w nim dobrej jakości drewno opałowe.
Różnica polega na tym, że nowoczesne kominki posiadają stalowy wkład kominkowy z drzwiczkami, co oznacza, że palenisko jest zamknięte. Mało tego – wkład może być wyposażony w szereg dodatkowych funkcji, w tym również we wkład wodny, dzięki któremu możliwe jest ogrzanie wody transportowanej do grzejników, a także cieczy użytkowej.
Kominek i jego efektowny wygląd
Nowoczesne kominki są dość proste w formie, mimo to prezentują się bardzo elegancko i efektownie. Wszystko dzięki schludnie wykonanym wkładom kominkowym, które nazywane są sercem urządzenia. Producent kominków oferuje wkłady różnego rodzaju, w tym wkłady konwekcyjne i wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Produkty mają różne rozmiary, kształty, różnią się również mocą i sprawnością. Wszystko po to, by klient mógł dobrać wkład, który spełni jego oczekiwania. Kominek ma dekorować pomieszczenie, ale także zapewniać bezpieczeństwo energetyczne i rzeczywiście stanowić wartościowe źródło ciepła. Oczywiście może być kupowany przede wszystkim ze względu na estetyczny wygląd, ale faktem jest, że w wielu przypadkach kominek stanowi dobry sposób na ogrzewanie.
Nowoczesny kominek – ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej
Kominek nadaje wnętrzu charakteru i tworzy szczególny klimat. W takiej atmosferze łatwiej się zrelaksować i choć na chwilę zapomnieć o trudach dnia codziennego. Ale kominek umożliwia też stosunkowo tanie, ekologiczne i wygodne ogrzewanie pomieszczeń, zwłaszcza jeśli chodzi o mniejsze budynki, w których nie ma miejsca na osobną kotłownię.
Kominek może ogrzewać budynek na dwa sposoby. Po pierwsze wkład kominkowy może być połączony z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Wówczas ogrzane powietrze dociera do poszczególnych pomieszczeń za pomocą rur i otworów w suficie. Drugi sposób to kominek z płaszczem wodnym. W tym przypadku wkład posiada płaszcz wodny – przepływająca przez niego woda ulega nagrzaniu, a następnie transportowana jest do rozmieszczonych w budynku grzejników. Płaszcz ogrzewa również wodę użytkową, a więc tę, którą zużywamy do kąpieli, mycia, prania i zmywania ręcznego oraz podobnych czynności.