Kominki powietrzne – czy warto instalować?

Kominki powietrzne

Kominki powietrzne – dlaczego warto je instalować w domu?

Kominki powietrzne to produkty, które aktualnie przeżywają prawdziwy renesans. Moda na nie staje się coraz powszechniejsza – zwłaszcza właściciele nowych domów decydują się na ich wstawienie do salonu czy kuchni. Dla tych, którzy nie są jeszcze do końca przekonani i nie potrafią się zdecydować, czy opłaca się inwestować w kominki powietrzne, postanowiliśmy podać kilka powodów, dla których warto je sobie sprawić. Oto najważniejsze z nich.

  • Energooszczędność – wbrew pozorom kominki powietrzne są energooszczędnym źródłem ciepła w domu. Cechują się świetną wydajnością pracy, przy stosunkowo niskim zużyciu paliwa, więc za mniejszą kwotę pieniędzy, można uzyskać większą ilość energii cieplnej. Poza tym kominkami z płaszczem wodnym można dogrzewać wodę użytkową, więc nie trzeba zakładać dodatkowego piecyka.
  • Ekonomia – sporej liczbie osób wydaje się, że eksploatacja kominka jest bardzo droga. To nieprawda! Koszt jego wykonania, owszem, jest wysoki ale późniejsze użytkowanie nie jest związane z jakimiś większymi wydatkami. Co więcej, kominki powietrzne opalane są drewnem, którego cena jest zdecydowanie niższa w porównaniu do węgla czy oleju opałowego.
  • Wygodne użytkowanie i czystość – kominki powietrzne to urządzenia, które są bardzo łatwe i wygodne w obsłudze. Ich konserwację i kontrolę stanu technicznego przeprowadza się raz na jakiś czas. Czyszczenie jest bezproblemowe – wystarczy opróżnić palenisko. Jeżeli zaś chodzi o opał to jedyne co należy zrobić, to zakupić jego odpowiednią ilość i wygospodarować niewielkie pomieszczenie do jego przechowywania. Zaletą kominków jest również to, że drewno nie brudzi tak bardzo jak węgiel, więc w pomieszczeniu, w którym będziemy go trzymać będzie zdecydowanie czyściej.
  • Ekologia – ogrzewanie domu kominkiem jest zdecydowanie bardziej ekologiczne niż tradycyjnym piecem, opalanym węglem czy olejem opałowym. Podczas spalania drewna nie wydziela się tak duża ilość substancji smolistych, które szkodzą nie tylko środowisku, ale i naszemu zdrowiu. Jeżeli więc oba te aspekty mamy na uwadze, to kominki powietrzne będą dla nas idealnym rozwiązaniem.
  • Prezencja – nie da się ukryć, że należycie wykonany i elegancki kominek stanowi prawdziwą ozdobę pomieszczenia i poprawia jego walory estetyczne. Kominki powietrzne są także w stanie ożywić banalną aranżację i wprowadzić do niej nieco „świeżości” zwłaszcza gdy ich kształt będzie bardzo nowoczesny, a one same zaopatrzone zostaną w trzy przeszklenia, przez które będzie można obserwować płonący ogień.
  • Klimat – kominki powietrzne potrafią ocieplić wnętrze i nadać mu przytulniejszego wyrazu. Dobrze wyglądają zarówno w surowych aranżacjach, jak i tych utrzymanych w tradycyjnym tonie.
  • Możliwość zakrycia mankamentów – mało osób o tym wie i mówi, ale kominki powietrzne mogą pomóc ukryć mankamenty pojawiające się na ścianach. Gdy zdecydujemy się na wykonanie ładnej obudowy kominka, uda się nam ukryć pęknięcia, zarysowania czy plamy. Poza tym, z racji tego, że właśnie on będzie przyciągał wzrok, odwróci uwagę od innych elementów w pomieszczeniu, które wydają się nam mało atrakcyjne. Oczywiście jego montaż nie może być uwarunkowany jedynie tą kwestią, ale to dodatkowy atut, który przemawia za tym, że warto go sobie sprawić.