Kominki seryjne

Kominki seryjne

Kominki seryjne – czy warto w nie inwestować?

Decydując się na montaż kominka, planujemy jak mocno będziemy go eksploatować. Są osoby, które kominki posiadają z powodów czysto estetycznych – urządzenie ładnie wygląda, dodaje wnętrzu elegancji, a rozpalony od czasu do czasu ogień tworzy przyjemną atmosferę. Są jednak i takie domostwa, w których kominek w sezonie grzewczym używany jest bez przerwy – ogrzewa nie tylko cały dom, ale i wodę użytkową. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem wydaje się być wybudowanie kominka od podstaw. Kominki seryjne z kolei, choć niezwykle popularne i doskonale spełniające swoją rolę, kupowane są częściej przez osoby traktujące ciepło z kominka jako dodatek do funkcjonującej instalacji centralnego ogrzewania.

Budowa kominka od podstaw

Kominki seryjne nie są tym, co zadowoli gusta wyjątkowo wymagających klientów, którym marzy się kominek „szyty na miarę”. Oczywiście stworzenia takiego urządzenia jest możliwe, ale wymaga sporych nakładów pracy. Firmy realizujące indywidualne zamówienia na kominki zwykle muszą mieć dostęp do planu domu czy mieszkania, w którym montowane będzie urządzenie. Na miejscu wykonywane są pomiary i dobierany system kominowy. W przypadku, gdy komin już istnieje, konieczne będzie spotkanie z kominiarzem, który oceni stan systemu kominowego.

Po wykonaniu wstępnych projektów, klienci zapoznają się z kilkoma propozycjami firmy budującej kominki. Należy wybrać najlepsze rozwiązanie technologiczne i system grzewczy. Na tym etapie należy również podjąć decyzję odnośnie ostatecznego wyglądu kominka i ewentualnych zdobień. Klienci mogą wybierać spośród kamieni naturalnych i różnorakich kafli. Po tych ustaleniach powstaje ostateczny projekt urządzenia, a po jego akceptacji można przystąpić do prac związanych z budową kominka.

Kominki seryjne

Kominki seryjne, w przeciwieństwie do omawianych wyżej urządzeń „szytych na miarę”, są produkowane taśmowo. Czy to oznacza, że są gorsze i nie warto w nie inwestować? Absolutnie nie!

Kominki seryjne to bardzo popularne, funkcjonalne, trwałe i ładne urządzenia – po prostu nie tworzone indywidualnie na zamówienie konkretnego klienta. Są znacznie tańsze od projektów indywidualnych, choć mogą być wykonane z tych samych materiałów. Gotowe obudowy można zamówić od razu, nie trzeba czekać na realizację projektu. Kominki seryjne są łatwe w montażu, choć oczywiście wiele zależy od typu urządzenia, jakie wybierzemy. Kominki te zwykle mają kompaktową obudowę, dzięki czemu pasują do niemal każdego wnętrza. To, iż są produkowane seryjnie nie oznacza, że klient nie ma żadnej możliwości wyboru czy modyfikacji. Większość modeli występuje w wielu gamach kolorystycznych, a klient może zadecydować o wyborze kamieni ozdobnych.