Kominki seryjne

Kominki seryjne a problemy z rozpaleniem ognia – przyczyny

Masz w domu kominek, jednak od pewnego czasu zauważyłeś, że rozpalenie w nim ognia staje się coraz trudniejsze i zajmuje Ci znacznie więcej czasu niż dotychczas? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Postanowiliśmy omówić te najczęstsze na przykładzie kominków seryjnych, jednak w rzeczywistości dotyczą one wszystkich typów kominków. Jeśli jesteś ciekaw powodów Twoich problemów i chcesz dowiedzieć się, jak im zaradzić, to zachęcamy Cię do czytania dalej.

Główne przyczyny problemów z rozpaleniem ognia w kominku:

  • Stosowanie złej jakości opału – wilgotne drewno nie zajmie się szybko ogniem, wręcz przeciwnie – będzie wydzielać większe ilości dymu i sadzy. Zwracaj więc uwagę na to, by stosować leżakowany przez 2-3 lata opał, którego wilgotność nie przekracza 20%. Pamiętaj także, że duże kawałki drewna nie nadają się na rozpałkę. Lepiej użyć drobniejszych, a później dołożyć kilka większych.
  • Słaby dopływ powietrza – podtrzymanie ognia wymaga stałego dopływu powietrza, dlatego jeśli zauważysz, że ogień po rozpaleniu jest bardzo mały lub niemal od razu gaśnie, to prawdopodobnie problem tkwi w niedostatecznej ilości tlenu. Jak temu zaradzić? Zwiększ powierzchnię wlotu powietrza i upewnij się, że nie jest on zatkany.
  • Brak ciągu w kominie – to kolejna przyczyna niemożności rozpalenia ognia, która dotyczy wszystkich produktów na rynku, nie tylko kominków seryjnych. Musisz wiedzieć, że komin, do którego zostanie podłączony wkład, powinien mieć odpowiedniej wielkości przekrój (najlepiej 18-20 cm średnicy) i właściwą wysokość – zaleca się przynajmniej 6 metry, licząc od podłączenia przewodu dymowego aż do wylotu. Zbagatelizowanie tych wymogów może przyczynić się do powstania poważnych problemów, nie tylko w kwestii rozpalania ognia. Niemniej, jeśli powyższe parametry zostały zachowane, a ciąg w kominie nadal nie jest taki jak powinien, to zastosuj następujące rozwiązania: zamontuj specjalną nakładkę samonastawną, która obraca się w kierunku wiejącego wiatru lub zamontuj mechaniczny wyciąg spalin, którego pracą można sterować ręcznie bądź przy pomocy programatora.
  • Zablokowany przewód kominowy – aby kominki seryjne, czy jakiekolwiek inne mogły sprawnie działać konieczne jest regularne usuwanie zanieczyszczeń nagromadzonych w przewodzie kominowym. Najlepiej, aby czyszczenie wykonał przeszkolony do tego i dysponujący odpowiednim sprzętem kominiarz.
  • Zimny przewód dymowy – na sam koniec dodamy tylko, że zimą trudniej rozpalić ogień, ponieważ różnica temperatur między tą na zewnątrz, a obecną w mieszkaniu jest zdecydowanie większa niż w czasie innych pór roku. To z kolei powoduje, że przewód dymowy ochładza się i wypływ spalin staje się utrudniony.