Jednym z modnych elementów dekoracyjnych we współczesnych wnętrzach jest kominek. Ci, którzy planują budowę domu, nierzadko decydują, że chcą mieć w salonie tego typu urządzenie. Kominki w domach jednorodzinnych nikogo już nie dziwią, ale czy takie urządzenie może znaleźć się w budynku wielorodzinnym. Czy można montować kominki w bloku?
Powody popularności kominków
Ogrzewanie domu kominkiem stało się modne z kilku względów. Przede wszystkim jest to urządzenie zapewniające domownikom bezpieczeństwo energetyczne na wypadek wystąpienia awarii podstawowego źródła ciepła. Kominek zazwyczaj jest źródłem dodatkowym, awaryjnym, uruchamianym sporadycznie w długie, zimowe wieczory. Ogień w kominku może być rozpalony po to, by wesprzeć system grzewczy, ale znacznie częściej dzieje się tak z powodu tworzonej przez kominek atmosfery.
W przeciwieństwie do zwykłego pieca grzewczego kominek pełni w domu nie tylko funkcję użytkową, ale i estetyczną. Tworzy bardzo przyjemną, rodzinną, odpowiednią do relaksu atmosferę. Przy kominku, który zazwyczaj zajmuje honorowe miejsce w salonie, gromadzą się wszyscy domownicy, by móc wspólnie, radośnie spędzić czas. Przy kominku można relaksować się również w pojedynkę. Wystarczy pyszna herbata albo lampka wina, dobra książka i kocyk.
Kominek pełni funkcję estetyczną także wtedy, gdy stoi nieuruchomiony. Latem salon zdobi piękna, starannie wykonana, modna obudowa kominkowa. Taki element nadaje pomieszczeniom wyjątkowego charakteru, sprawia, że salon prezentuje się wytwornie.
Czy można montować kominki w bloku?
Przyjęło się uważać, że kominek to urządzenie odpowiednie do domów jednorodzinnych. Ale czy mieszkańcy blokowisk nie mogą pozwolić sobie na taki luksus? W przypadku ciężkich wkładów kominkowych żeliwnych i masywnej obudowy z kamienia, nie zaleca się budowy kominka powyżej parteru. Takie urządzenie waży na tyle dużo, że obciążanie nim stropu mogłoby być ryzykowne. Poza tym w blokowiskach rzadko mamy możliwość podłączenia kominka do przewodów kominowych, bo takowych tam po prostu nie ma. Wyjątek stanowią stare kamienice, ale i tak samodzielne ogrzewanie mieszkań odchodzi do lamusa.
Mieszkania w bloku są podłączone do ogrzewania miejskiego, co oznacza, że tradycyjne kominki nie będą mogły uzyskać dostępu do kominka. Nie da się rozpalić ognia, jeśli nie ma przewodów kominowych i możliwości odprowadzenia dymu i sadzy na zewnątrz. Niemniej mieszkańcy bloku mogą zakupić kominek innego rodzaju, tzw. biokominek.
Ekologiczne kominki w bloku
Decydując się na lekki i estetyczny kominek ekologiczny, nie trzeba martwić się kwestią odprowadzania spalin. Paliwem jest tutaj specjalny płyn albo żel, który nie wytwarza dymu. Biokominek można ustawić przy dowolnej ścianie, albo powiesić bezpośrednio na ścianie. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią piękno kominka, ale nie mogą sobie pozwolić na montaż tradycyjnego urządzenia.