Kominki z wkładem czy otwarte?

Kominki z wkładem czy otwarte?

Kominek to jedno z popularnych urządzeń grzewczych wykorzystywanych w domach jednorodzinnych. Kominki wybierane są zarówno ze względu na funkcję użytkową, jak i estetyczną. Wygląd kominka jest równie ważny, jak jego sprawne działanie, bowiem kominków nie zamyka się w kotłowni, a montuje w salonie, jadalni albo innym pomieszczeniu, w którym mogą być dobrze wyeksponowane. Tylko jaki kominek wybrać? Czy lepsze są kominki z wkładem czy otwarte?

Kominek z otwartym paleniskiem

Oglądając stare filmy o tematyce świątecznej możemy zauważyć, że dawniej ogromną popularnością cieszyły się kominki z otwartym paleniskiem. Zazwyczaj miały sporych rozmiarów obudowę z różnego rodzaju półeczkami na bibeloty, czasem też z płaskorzeźbami i robiącymi wrażenie malunkami. Otwarte palenisko było praktyczne pod tym względem, że bardzo łatwo można było dorzucić kolejny kawałek drewna, a w razie potrzeby ogień wygasić. Ale czy takie rozwiązanie było bezpieczne?

Użytkowanie kominka z otwartym paleniskiem

Kominek z otwartym paleniskiem wymaga ciągłego nadzoru. Żarzące się iskry mogą w każdej chwili wyskoczyć na podłogę, wypalić dziurę, a w najgorszym wypadku spowodować pożar. Oczywiście podłogę wokół kominka zabezpiecza się niepalnym materiałem, wykłada płytki, albo układa blachę, ale to i tak nie wystarczy, by móc zostawić kominek bez nadzoru. Poza tym z otwartego paleniska może wydobywać się dym i sadze, co „psuje” powietrze w pokoju.

Dziś kominki z otwartym paleniskiem są rzadkością. Współczesne kominki buduje się w oparciu o wkład kominkowy z zamkniętym paleniskiem.

Wkłady kominkowe i ich rodzaje

Dobry producent kominków oferuje wysokiej jakości, certyfikowane wkłady kominkowe. Na rynku dostępne są różne rodzaje takich wkładów, zarówno jeśli chodzi o materiał wykonania, kształt i ilość przeszkleń, jak i funkcjonalność. Można kupić wkłady stalowe i żeliwne, wkłady przeszklone z jednej, dwóch, a nawet trzech stron, wkłady z szybą prostą i panoramiczną, wkłady z płaszczem wodnym i bez niego.

Wkład kominkowy czy kominek z otwartym paleniskiem?

Wkład z zamkniętym paleniskiem jest rozwiązaniem zdecydowanie bezpieczniejszym i bardziej komfortowym, aniżeli kominek otwarty. Ogień jest zamknięty za szybą, dym nie rozprzestrzenia się w pomieszczeniu, a ciepło może być transportowane do systemu dystrybucji gorącego powietrza albo wykorzystane do ogrzania wody w instalacji grzewczej i zbiorniku na wodę użytkową. Kominek z płaszczem wodnym prezentuje się przy tym bardzo efektownie i nowocześnie.

Nowoczesne kominki są dość minimalistyczne w formie, a przez to dobrze prezentują się w salonach i jadalniach urządzonych we współczesnym stylu. Jednocześnie, dzięki różnym rozwiązaniom, takim jak szyby o różnych kształtach i rozmiarach, wyglądają niezwykle ciekawie i stanowią ozdobę każdego pomieszczenia.