Kominki żeliwne i stalowe

Kominki żeliwne i stalowe

Kominki żeliwne i stalowe – które wybrać?

Budowa kominka wcale nie jest łatwym przedsięwzięciem. Przede wszystkim należy zastanowić się jakie funkcje kominek ma w danym domu spełniać, czym ma stale ogrzewać pomieszczenia, czy tylko okazyjnie, a może powinien również podgrzewać wodę użytkową? Ważne są gabaryty oraz forma kominka, ponieważ w niektórych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się niewielki kominek narożny. Ważne wreszcie, czy interesują nas kominki żeliwne i stalowe, proste, pozbawione efektownej obudowy, a może kominki kaflowe?

Kominki żeliwne i stalowe – porównanie

Na rynku dostępnych jest wiele pieców zarówno żeliwnych, jak i stalowych. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wybór kominka należy dobrze przemyśleć, ponieważ jest to inwestycja na lata.

Kominki stalowe są rozwiązaniem droższym. Stal szybko się nagrzewa, a co za tym idzie ciepło szybko trafia do pomieszczenia. Stal jest bardzo odporna na szok termiczny, trwała, nie ulga korozji tak łatwo jak piece żeliwne. Stal jest też materiałem dosyć plastycznym, dlatego wykonane z niej kominki mogą przyjmować różne formy, otrzymywać bogate zdobienia i wymyślne kształty. Łatwiej znaleźć pasujący do wystroju pomieszczenia kominek stalowy niż żeliwny. Kominki stalowe wyglądają też zwykle znacznie nowocześniej.

Współczesne kominki żeliwne i stalowe wykorzystują najnowsze technologie, które usprawniają proces spalania. W przypadku pieców stalowych wypracowana znacznie więcej rozwiązań. Ich efektywność energetyczna kształtuje się na poziomie 75% lub wyższym, podczas gdy w przypadku pieców żeliwnych jest to zaledwie 50%.

Kominki żeliwne są tańsze, dlatego cieszą się sporym zainteresowaniem. Proces produkcji wkładów żeliwnych jest prostszy i mniej kosztowny, a co za tym idzie ich jakość nie zawsze zachwyca. Wiele osób zarzuca kominkom żeliwnym nieszczelność. Żeliwo podczas intensywnego użytkowania może zacząć się wykruszać, przez co pojawia się nieszczelność, a co za tym idzie – spadek efektywności grzewczej.

Kominki żeliwne i stalowe różnią się wytrzymałością, efektywnością, ale i wyglądem. Kominki żeliwne pasują do pomieszczeń urządzonych w stylu sielsko-wiejskim. W nowoczesnych domach lepiej sprawdzą się kominki stalowe.