Kominki

Kominki

Kominki w dawnych czasach

Człowiek nauczył się rozpalać ogień i wykorzystywać go w określonych celach. Ogień służył do oświetlania ciemnych jaskiń, odstraszania dzikich zwierząt i przygotowywania posiłków. Służył także do ogrzewania. Ogrzewanie za pomocą płomieni to wynalazek stojący u podstaw ludzkości. Pierwsze paleniska dały początek znanym dzisiaj piecom i kominkom na drewno. Oczywiście pierwsze kominki nie były ekologiczne i bezpieczne, ale na pewno stanowiły milowy krok w rozwoju ludzkości.

Od ognisk palonych w dołach do palenisk z rusztem

kominekPoczątkowo ogień rozpalano przede wszystkim na otwartej przestrzeni, ale potrzebowano go także w ciemnych i zimnych grotach. Konieczne było zatem zminimalizowanie ryzyka wystąpienia pożaru. Dość bezpieczne były ogniska palone w dołach, otoczone ziemią i kamieniami. Nad takim ogniskiem mógł zawisnąć kawał mięsa, jednak problem pojawiał się, gdy mięso wpadło do dołu z ogniem. Wymyślono zatem podniesione paleniska z rusztem. Nadal jednak istniał problem z gryzącym dymem, który nie był w żaden sposób odprowadzany na zewnątrz. Pomieszczenia co prawda wietrzono, otwierano okna i drzwi, ale to wciąż nie było rozwiązanie komfortowe ani bezpieczne.

Z biegiem lat zaczęto stosować wywietrzniki i zasłaniać je czymś w rodzaju żaluzji, chroniących przed opadami deszczu. Pojawiały się też pierwsze okapy dymowe, które montowano przy kamiennych ścianach nawet w mniejszych pomieszczeniach. Kominki były już znacznie bezpieczniejsze, ale na wynalezienie kominów trzeba było trochę poczekać.

Średniowieczne kominki a wynalezienie komina

Dziś wiemy jak ogromne znaczenie ma sprawna instalacja kominowa. Niegdyś co prawda nie skupiano się na ekologii czy ekonomii, jednak zauważano problem z nadmierną ilością dymu w pomieszczeniach oraz rozpalaniem i utrzymaniem pokaźnego ognia w kominku.

Zadaniem komina było skuteczne usunięcie dymu z paleniska. Dym miał trafić na zewnątrz pomieszczenia, zanim zdąży wydostać się z paleniska i rozszerzyć we wnętrzach. Komin miał wytwarzać ciąg kominowy, ale także ułatwiać montowanie kominków w miejscach, w których dotychczas stanąć nie mogły.

Kominki stylizowane na pochodzące z minionych stuleci

Techniki grzewcze stosowane w minionych latach zostały rozbudowane i ulepszone. Zmienił się także wygląd samych kominków, choć nadal wiele osób marzy o budowie kominka stylizowanego na średniowieczny. Zarówno nowoczesne kominki, jak i te z „antyczną” obudową, powinni budować fachowcy, specjalizujący się w produkcji i sprzedaży wysokiej jakości urządzeń. Kamienia naturalny we wnętrzach, pokaźnych rozmiarów obudowy, bogate zdobienia, rzeźby – wszystko to stanowi nawiązanie do minionych czasów i stanowi niebanalną ozdobę wnętrza.