Chcesz odnowić kolor ścian, ale nie wiesz, jak się za to zabrać, by osiągnięty efekt był zadowalający? Przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą ci zrealizować powzięty plan. O tym, co zrobić, by malowanie ścian przebiegało sprawnie i jak przygotować powierzchnię pod przyjęcie farby, piszemy w dalszej części artykułu.
Malowanie ścian – garść praktycznych porad
- Zaopatrz się w niezbędne narzędzia i farby. Koniecznie zakup wałki malarskie i pędzle, papier ścierny, folię i taśmę malarską, szpachelkę, kuwetę, nożyk, mieszadło, szczotkę i szpachelkę. Przygotuj również puszki z farbą i zaprawę, którą uzupełnisz ubytki w ścianach.
- Wynieś z pomieszczenia jak najwięcej mebli i przedmiotów, a te które pozostaną ,szczelnie przykryj folią, by nie zostały zabrudzone farbą.
- Listy przypodłogowe, gniazdka, włączniki światła itp. oklej taśmą malarską.
- Sprawdź stan powierzchni. Jeżeli w trakcie opukiwania ścian usłyszysz charakterystyczny odgłos, to znak że tynk w tym miejscu należy skuć i położyć nowy. Oczywiście wszelkie nierówności, dziury i zagłębienia trzeba wypełnić gładzią szpachlową i zostawić do całkowitego wyschnięcia.
- Wyszlifuj ściany przy użyciu papieru ściernego. Dzięki temu miejsca, które „naprawiałeś” zostaną wyrównane i wygładzone, a reszta powierzchni zmatowiona, co sprawi, że farba będzie lepiej przyczepiać się do podłoża.
- Dokładnie usuń powstały w trakcie szlifowania pył. Użyj do tego celu miękkiej szczotki.
- Przemyj ściany ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. W ten sposób pozbędziesz się tłustej warstwy i plam.
- Zagruntuj ściany specjalnym preparatem.
- Bardzo dokładnie wymieszaj emulsję. Możesz trochę rozcieńczyć ją wodą, ale nie przesadź, bo zmniejszysz jej stopień krycia.
- Malowanie ścian rozpocznij od sufitu (poczytaj więcej o malowaniu ścian), chyba że „remont” go nie obejmuje, to wtedy od razu zacznij od ścian. Co więcej, na początek skup się na pokryciu farbą miejsc wokół gniazdek, narożników itp., a dopiero później przejdź do większych powierzchni.
- Farbę powinno się rozprowadzać przy pomocy wałka lub pędzla ławkowca. Najlepiej wykonywać ruchy poziome, pionowe i skośne. To zmniejszy prawdopodobieństwo powstania zacieków, plam i prześwitów. Oczywiście przyrządów do malowania nie należy zbyt mocno dociskać do ściany, bo farba może zacząć z nich ściekać. Kolejne pasy nakładanej emulsji trzeba łączyć „na zakładkę”.
- Nie powinieneś przerywać pracy w połowie. Każdą ze ścian należy pomalować od początku do końca.
- Na kuwetę do malowania wylewaj niewielką ilość farby (taką, którą zużyjesz w ciągu maksymalnie dwóch godzin). Po każdym otwarciu puszki, ponownie ją zamknij, aby emulsja nie wysychała.
- Zadbaj o to, by w pomieszczeniu, które malujesz, panowała odpowiednia temperatura (5-25oC) oraz właściwa wilgotność (zbyt duża wydłuży proces schnięcia, a zbyt mała za bardzo go przyspieszy, co może zainicjować proces powstawania smug).
- Malowanie ścian powinno się przeprowadzać dwukrotnie, bo wtedy pokrycie jest najlepsze, a kolor jednolity. Kolejną warstwę farby należy położyć, gdy pierwsza dobrze wyschnie.
- Po skończonej pracy należy wywietrzyć pokój, by pozbyć się zapachu emulsji.