Metody ogrzewania budynków – ogrzewanie kominkowe

ogrzewanie kominkowe

Wśród najpopularniejszych metod ogrzewania budynków jednorodzinnych znalazło się ogrzewanie gazowe, ogrzewanie ekogroszkiem i pelletem. Sporym zainteresowaniem cieszy się również ogrzewanie kominkowe, choć urządzenie to najczęściej traktuje się nie jako podstawowe, a dodatkowe źródło ciepła. Ale czy możliwe jest ogrzewanie domu wyłącznie kominkiem?

Czy ogrzewanie kominkowe wystarczy?

Wiele zależy od tego, jak duży jest dom i w jaki kominek został wyposażony. Część osób decyduje się na budowę kominka wcale nie ze względu na jego funkcję użytkową, ale dlatego, że takie urządzenie dobrze prezentuje się w salonie. Dzięki kominkowi pokój dzienny nabiera charakteru, salon wygląda stylowo i nowocześnie. Kominek uruchamiany jest okazjonalnie, po to, by stworzyć atmosferę, poprawić domownikom nastrój, albo samopoczucie w czasie przeziębienia. Kominek, który pojawił się w domu z takich powodów, z pewnością nie będzie w stanie ogrzać całego budynku. Może wspomóc pracę podstawowego systemu grzewczego, ale go nie zastąpi.

Kominek jako wsparcie dla istniejącej instalacji grzewczej

Mówiąc o wspomaganiu pracy podstawowej instalacji grzewczej mamy na myśli to, że kominek jest dodatkowym, zastępczym źródłem ciepła. Może przyspieszyć proces ogrzewania pomieszczeń po długiej nieobecności domowników, może dogrzać wnętrza w okresie występowania dużych mrozów, może nawet pomóc ogrzać budynek w momencie, gdy nastąpi awaria kotła grzewczego. Ale kominek zamontowany w salonie z myślą o sporadycznym użytkowaniu nigdy nie wystarczy do ogrzania całego domu.

Ogrzewanie kominkowe jako podstawowe źródło ciepła

Kominek może stać się podstawowym źródłem ciepła w budynku i wystarczy do ogrzania wszystkich pomieszczeń, ale tylko wtedy, gdy zostanie połączony z instalacją grzewczą. Dzięki temu ciepłe powietrze trafi nie tylko do salonu, w którym stoi kominek, ale również do oddalonych od niego pomieszczeń.

Kominek może być połączony z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Taki system składa się z przewodów i wywietrzników, którymi ciepłe powietrze transportowane jest i wdmuchiwane do pomieszczeń. Inne rozwiązanie to kominek wyposażony we wkład z płaszczem wodnym i połączony z instalacją grzewczą w tradycyjnej formie. Kominki z płaszczem wodnym ogrzewają wodę, która następnie trafia do rozmieszczonych w całym domu grzejników. Ciepła woda nadaje się również do zmywania naczyń, prania ręcznego czy kąpieli.

Czy ogrzewanie kominkowe wystarczy?

Tak, jeśli zostanie odpowiednio zaplanowane. Konieczny jest wybór kotła grzewczego o mocy i sprawności wystarczającej do tego, by ogrzać dom o danej powierzchni. Najczęściej na taką metodę ogrzewania decydują się właściciele niewielkich budynków. Ogrzanie dużego domu samym drewnem może być trudne, wymaga spalania dużych ilości opału, magazynowania drewna w pobliżu kominka i „pilnowania” ognia. Nie ma możliwości, by kominek sam pobierał odpowiednią ilość opału, jak dzieje się to w przypadku nowoczesnych kotłów na ekogroszek i biomasę.