Montaż kominka w domu

Montaż kominka w domu

Montaż kominka w domu – na co zwrócić uwagę?

Każdy, kto planuje zakup domu albo większy remont dotychczas użytkowanych pomieszczeń zastanawia się, co jeszcze może zrobić, by poprawić funkcjonalność domu, a przy tym nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Takim rozwiązaniem może być montaż kominka.

Kominek i jego funkcje

Kominek pełni w domu dwie ważne funkcje. Pierwszą jest zapewniania bezpieczeństwa energetycznego (cieplnego). W momencie, gdy dotychczasowe ogrzewanie zawodzi, wystarczy rozpalić kominek, by w pomieszczeniu znów zrobiło się ciepło. Poza tym kominek zajmuje ważne miejsce w salonie, jednoczy wokół siebie całą rodzinę, która wpatrując się w płomienie odczuwa spokój. Kominek tworzy przyjemną, rodzinną atmosferę.

Drugą niezwykle ważną funkcją kominka jest funkcja estetyczna. Kominek po prostu pięknie wygląda, zarówno w trakcie dnia, gdy jest wygaszony, jak i wieczorem, gdy wiją się w nim płomienie. Efekt potęguje obudowa, zazwyczaj wykonana z efektownych kamieni lub płytek. Obudowa może być minimalistyczna, nowoczesna, ale równie dobrze może być bogato zdobiona, szykowna.

Montaż kominka w domu – istotne kwestie

Kiedy decydujemy się na zakup kominka, musimy rozważyć kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest oczywiście lokalizacja. Kominek najczęściej montuje się w salonie – na środku centralnej ściany albo w rogu. Należy dokładnie rozważyć, czy do danego miejsca uda się doprowadzić przewody kominowe oraz czy budowa kominka nie zajmie zbyt dużo miejsca. Może się bowiem okazać, że pomieszczenie stanie się zupełnie nieustawne i salon przestanie być największym, najbardziej funkcjonalnym wnętrzem w domu.

Pamiętajmy, że rura dymowa nie powinna posiadać nadmiernej ilości zgięć. Pamiętajmy również, że w momencie, gdy kominek ma stanąć na piętrze, niezwykle istotna jest nośność stropu – szczególnie wtedy, gdy marzy nam się ciężka obudowa. Pod kominkiem nie może przebiegać żadna instalacja – ani hydrauliczna, ani gazowa, ani elektryczna.

Kolejną istotną kwestią jest wentylacja. Montaż kominka wymaga, by pomieszczenie było porządnie wentylowane. Nie zawsze wystarcza wentylacja grawitacyjna, niekiedy konieczna jest inwestycja w wentylację mechaniczną.

Sam montaż kominka, czyli wkładu kominowego i jego obudowy to jeszcze nie wszystko. Równie ważna jest podłoga wokół kominka. Powinna być wykonana z materiałów niepalnych i dotyczy to wszystkich warstw podłogi, nie tylko warstwy wierzchniej. Nie może być tak, że cała podłoga wykonana jest z parkietu, a w okolicach kominka na parkiet przykręcono blachę. Najbliższe otoczenie kominka powinno być raczej z płytek podłogowych, kamienia albo cegły.