Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając wkład kominkowy?

wkład kominkowy

Chcesz, aby pokój dzienny stał się bardziej przytulny? Zamontuj w nim kominek! Współczesne urządzenia są już na tyle dopracowane, że można nimi ogrzewać cały dom, a nawet wodę użytkową. Naturalnie wybierając wkład kominkowy pod jego wykonanie, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, które decydują o sprawności i wydajności działania oraz wygodzie użytkowania urządzenia grzewczego. Czemu w szczególności wypada się przyjrzeć?

Wkład kominkowy – na to zwróć uwagę w trakcie wyboru:

  • Moc grzewcza – jeden z najważniejszych parametrów. Informuje o tym, jak dużą ilość ciepła jest w stanie wyprodukować kominek i oddać przez szybę bądź resztę instalacji do pomieszczenia. Ważna jest moc nominalna, a nie maksymalna, bo stanowi średnią moc mierzoną w ciągu kilku godzin pracy urządzenia.
  • Sprawność – najekonomiczniejsze są wkłady kominkowe, których sprawność utrzymuje się na poziomie powyżej 70% lub oscyluje w granicach 80-85%. Im większa, tym kominek wytworzy większą ilość ciepła z mniejszej ilości opału. To z kolei sprzyja oszczędnościom i generuje niższe rachunki.
  • Średnie zużycie drewna – niemal każdy producent określa, ile paliwa zużywa wkład kominkowy w ciągu godziny. Konieczne sprawdź tę informację, bo tylko na jej podstawie będziesz w stanie ocenić, w jaką dużą ilość materiału opałowego będziesz się musiał zaopatrzyć na cały sezon grzewczy i na dobę (np. przynieść do salonu lub magazynu odpowiednią ilość drewna).
  • Ilość załadunków – dowiedz się, jak często trzeba uzupełniać paliwo, by podtrzymać ogień (w wysokiej jakości urządzeniach grzewczych dokonuje się tego raz na ponad 10 godzin). Ten parametr decyduje o wygodzie użytkowania, więc go nie bagatelizuj.
  • Materiał – wkład kominkowy może zostać wykonany z żeliwa lub stali. Wkłady żeliwne są trwalsze i wytrzymalsze. Poza tym dobrze akumulują ciepło. Z kolei stalowe pozwalają ogrzewać wodę, a ich sprawność działania jest wyższa.
  • Ścianki – grubość ścianek paleniska ma niemałe znaczenie. Wybierz produkt, w którym są dość grube (powyżej 8 mm), ponieważ zapewnią bezawaryjną pracę urządzenia.
  • Radiatory – zwiększają powierzchnię grzewczą kominka, więc najlepiej, żeby było ich kilka i miały spore rozmiary.
  • Szyber – koniecznie sprawdź, czy w wybranym przez ciebie modelu obecny jest szyber, dzięki któremu można regulować ciąg komina i szybkość spalania paliwa.
  • Systemy – produkty dostępne w sprzedaży coraz częściej wyposaża się w liczne udogodnienia i systemy, m.in. takie jak samoczyszczące się szyby, samoczynnie domykające się drzwiczki, systemy odprowadzania popiołu itp.