Najlepsza kanapa – przydatne rady

Najlepsza kanapa

Najlepsza kanapa do salonu – przydatne rady

Najlepsza kanapa jaką możemy wybrać do naszego salonu to bardzo trudne zadanie. Salon to miejsce służące spotkaniom, relaksowi i wypoczynkowi. W jego centralnym miejscu powinna stanąć wygodna i dopasowana do reszty aranżacji kanapa. Jej wybór niestety nie jest łatwy, głównie ze względu na ogromną dostępność przeróżnych modeli i fasonów. Postanowiliśmy zatem nieco ułatwić Wam wybór i podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. Poniżej znajdziecie kilka bardzo ważnych informacji.

  1. Wielkość – w sprzedaży pojawiają się zwykłe kanapy, na których może wygodnie usiąść do 3-4 osób oraz narożniki, które pomieszczą ok. 5-7 osób, w zależności od tego, jak są duże. Te drugie zdecydowanie lepiej sprawdzą się w dużym salonie, natomiast sofy lepiej wybierać do tych o niewielkich gabarytach. Oczywiście, jeśli istnieje taka potrzeba, bo domowników jest więcej, do każdej z nich można dokupić pufy. Co więcej, osoby, którym zależy na wygodzie powinny wybierać modele z podłokietnikami. Z kolei te, które dysponują małą ilością miejsca do zagospodarowania, a liczba osób, która musi na nich usiąść jest duża lepiej, żeby zdecydowały się na narożnik z podłokietnikiem umieszczonym tylko po jednej stronie. Wtedy powierzchnia siedząca będzie znacznie większa.
  2. Najlepsza kanapa to też Wygląd – jeżeli chodzi o fason i kształt kanapy to muszą one być dopasowane do całościowego wyglądu aranżacji. W minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się te o prostych, kanciastych i geometrycznych liniach, natomiast w tych utrzymanych w tradycyjnym stylu lepiej będą wyglądać te o obłych kształtach. Naturalnie, nie jest to regułą, więc można wybierać je wedle własnego uznania.
  3. Kolor – kolor to też kwestia gustu. Kanapa w stonowanym odcieniu np. bieli, beżu, brązie będzie doskonale współgrać z każdym wystrojem, nawet jeśli po latach całkowicie postanowimy go zmienić. Jeżeli zaś chodzi o produkty w intensywnych odcieniach, to powinno się je stosować tylko w minimalistycznych i bardzo nowoczesnych wnętrzach, które stworzą dla nich odpowiednie tło. Oczywiście kolor kanapy nie może „się gryźć” z resztą kompozycji. Ma przyciągać uwagę i zapraszać do relaksu.
  4. Tkanina – aktualnie klienci mogą wybierać spośród ogromnej ilości tkanin, z których zostanie wykonane obicie kanapy. Najpopularniejsze są oczywiście tkaniny szenilowe, które nie dość, że są miękkie w dotyku, to dodatkowo niezmiernie łatwo utrzymać je w czystości. Swoją fakturą przypominają sztruks lub welur, jednak jest od nich zdecydowanie bardziej wytrzymalsza i odporna na mechacenie się. Dość często klienci decydują się też na mikrofazę – materiał idealny dla alergików. To tkanina syntetyczna, która jest niezwykle wytrzymała, miła w dotyku i łatwa do utrzymania w czystości, bo większość zabrudzeń można usunąć z niej odkurzaczem. Oprócz wyżej wymienionych klienci mogą też wybrać ekoskórę lub skórę naturalną. Są one rozwiązaniem dużo droższym, jednak obicie, które zostanie z nich wykonane wygląda bardziej luksusowo i elegancko. Niemniej jednak ich czyszczenie i pielęgnacja są bardziej absorbujące. Aby zapobiec pękaniu skóry należy ja regularnie nacierać oliwką lub specjalnymi preparatami. Niestety czasem pojawiają się też problemy z usuwaniem plam.
  5. Stelaż – większość dostępnych w sprzedaży kanap wykonywanych jest na drewnianym lub metalowym stelażu. Czasem robi się go też z płyt meblowych. Jeżeli zaś chodzi o wypełnienie to wykonuje się go z taśm siedziskowych, sprężyn falistych lub bonnelowych albo kieszeniowych. Te ostatnie są najwytrzymalsze i często umieszczane w kanapach z funkcją spania. Gwarantują również doskonałą wygodę i wysoki komfort podczas siedzenia, jednak są najdroższą z wyżej wspomnianych opcji.
  6. Najlepsza kanapa a Dodatkowe funkcje – wybierając kanapę warto również zwrócić uwagę na jej dodatkowe funkcje. Podstawę stanowi opcja rozkładania i związana z tym możliwość spania. Na ten produkt trzeba się zdecydować, jeśli wiemy, że często będą nocowali u nas goście. Poza tym w tego rodzaju kanapach stosowane są sprężyny kieszeniowe, które zapewniają odpowiednią twardość siedziska i wygodę podczas siedzenia i leżenia. Kolejna kwestia to regulowane zagłówki i podłokietniki. Osoby, które zwracają dużą uwagę na komfort i chcą zapewnić swojemu kręgosłupowi należyte podparcie, powinny poważnie rozważyć zakup kanapy, która je będzie posiadać. Na sam koniec należy dodać, że osoby niskie lepiej, żeby wybierały kanapy płytkie, bo siedząc na nich będą mogły oprzeć plecy i swobodnie położyć stopy na ziemi, natomiast osoby wysokie mogą kupić te głębsze.