Narożnik czy sofa?

Narożnik czy sofa

Narożnik czy sofa? Co wybrać do salonu?

Salon to reprezentacyjna część mieszkania, więc powinien być urządzony stylowo i ze smakiem. Nie bez znaczenia jest jednak wygoda, którą docenisz zarówno ty, jak i twoi goście. Zazwyczaj, gdy przychodzi do jego wyposażania, pojawia się problem: wstawić do niego narożnik czy sofę? Oba meble mają swój urok, jednak każdy z nich sprawdzi się w innym wnętrzu. Który z nich i kiedy wybrać?

Narożnik – komfort w najlepszym wydaniu

Zacznijmy od omówienia narożnika. To idealne rozwiązanie dla dużych pokoi. Narożnik zajmuje sporo miejsca, więc potrzebuje przestrzeni. Wybierając go należy zwrócić uwagę na meble, które znajdą się w jego pobliżu. Powinien współgrać z ich stylistyką i kolorystyką, jednocześnie wyróżniając się na ich tle. Należy jednak pamiętać, że to on ma grać pierwsze skrzypce, więc to do niego należy dobierać resztę wyposażenia i dodatki. W większości przypadków sprawdzają się neutralne odcienie i jednolite obicia.

Z racji swych sporych rozmiarów, usiądzie na nim wygodnie nawet kilka osób. Zapewni też dostateczną ilość miejsca do spania dla dwóch, trzech osób. Wystarczy zdecydować się na narożnik z funkcją spania, posiadający wysuwaną część i szufladę na pościel, a znajomi będą mogli przenocować w dogodnych warunkach.

Wspomniany mebel można dosunąć do ściany lub wręcz przeciwnie – ustawić w centralnej części pomieszczenia i tym samym wydzielić strefę spotkań. Przed jego zakupem należy określić miejsce, w którym stanie oraz jego wersję – w sprzedaży pojawiają się narożniki lewo- i prawostronne. Zdecydowanie lepiej wygląda w dużych salonach, jednak przy odpowiednim rozplanowaniu ułożenia pozostałych mebli, będzie świetnie wyglądał także w mniejszym pokoju dziennym. Trzeba tylko wybrać produkt o mniejszych gabarytach i postawić na minimalizm.

Sofa – elegancja ponad wszystko

Sofa jest zdecydowanie mniejsza od narożnika, a więc bardziej uniwersalna i łatwiejsza do przesunięcia. Można ustawić ją w dowolnym miejscu. W szczególności polecamy ją do małych salonów, ale w tych większych też będzie się wspaniale prezentować. Dobrze wygląda ustawiona w rogu pomieszczenia, na jego środku czy przy ścianie. Jednym słowem – zapewnia ogrom możliwości aranżacyjnych. Dostępna także w rozkładanej wersji, na której można spać.

Oczywiście sofa, podobnie jak narożnik, powinna być wygodna. Ale liczy się też design. Najlepiej żeby wyróżniała się na tle pozostałych elementów wystroju, a to zapewni jej ciekawy kształt, czy rzucający się w oczy kolor obić. Oczywiście, żeby efekt był wyrazisty, potrzebuje neutralnego tła.