Nowoczesne projekty – kominki

Nowoczesne projekty

Nowoczesne projekty – cechy charakterystyczne

Słowo nowoczesny wydaje się czasami nadużywane lub używane w nieodpowiednich kontekstach. Nagle okazuje się, że chcemy żeby wszystko, ale to absolutnie wszystko było nowoczesne. Nie dziwi chęć dążenia ku nowoczesności, zaskakuje jedynie obfitość zastosowań słowa nowoczesny. Mimo wszystko nadal pozostaje kilka zwrotów, które są usprawiedliwione i niosą ze sobą jakiś przekaz i jakąś treść. Przykładem takiego zwrotu może być zwrot: nowoczesne projekty. Czym zatem są nowoczesne projekty, do czego się odnoszą i w jaki sposób nowoczesność jest w nich odzwierciedlona?

Cechy charakterystyczne nowoczesnych projektów to przede wszystkim prostota, minimalizm i praktyczność. Te cechy odnoszą się do różnego rodzaju projektów, wystarczy pomyśleć chociażby o architekturze, budownictwie, projektowaniu wnętrz, projektowaniu ogrodów czy też o grafice komputerowej. Nowoczesne projekty to przede wszystkim wysoka funkcjonalność, która zostaje osiągnięta przez zredukowanie ilości elementów do absolutnego minimum i zachowanie niezbędnej prostoty w całości projektu. Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo ciekawy trend, który faktycznie spełnia się na wielu wyżej wymienionych polach.

Nowoczesne projekty – kominki

Co ciekawe, nowoczesne projekty, szczególnie w przypadku projektowania wnętrz często czerpią z tradycji i dawnych trendów. Wykorzystując tradycyjne elementy nowoczesne projekty zmieniają je i umiejscawiają we współczesnym kontekście. Żeby lepiej sobie to uzmysłowić warto tutaj posłużyć się przykładem. Kominki to jeden z tradycyjnych elementów wystroju mieszkania, który bardzo często można spotkać we współczesnych wnętrzach. Kominki nawiązują w swojej istocie do tradycji, wystarczy choćby pomyśleć o dawnych domach i izbach gdzie w rogu stały wielkie piece kaflowe. Podobnie z piecykami i tradycyjną tak zwaną kozą. Nowoczesne projekty integrują te dawne tradycje i wplatają je we współczesny kontekst. Stąd już krótka droga do futurystycznych kominków o niebanalnych kształtach czy współczesnych kominków kaflowych, które wykorzystują tradycyjne elementy znane z pieców kaflowych i łączą je z nowoczesną linią.