Ogrzewanie kominkowe a warunki jego sprawnego działania

ogrzewanie kominkowe

Ogrzewanie kominkowe znajduje zastosowanie w coraz większej ilości domów, bo jest tanie i wydajne. Warto jednak wiedzieć, że o jego sprawności działania decyduje dopełnienie kilku istotnych kwestii. Na co zwrócić uwagę wykonując ogrzewanie kominkowe? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

Warunki decydujące o sprawności działania ogrzewania kominkowego:

  • Układ odprowadzania dymu i doprowadzania powietrza.

Aby układ odprowadzania dymu i doprowadzania powietrza sprawnie funkcjonował, w przewodzie kominowym musi istnieć podciśnienie o wartości 10-12 Pa. Niestety wszelkie odstępstwa od tej normy mogą zakłócać pracę kominka. Zbyt niskie będzie utrudniało spalanie się drewna i zaowocuje wydostawaniem się spalin do pomieszczenia. Z kolei zbyt wysokie uniemożliwi sprawne kontrolowanie procesu spalania, jednak i z tym można sobie poradzić montując w przewodzie regulator ciągu. Niemniej lepiej zadbać o odpowiednie parametry, a wtedy na pewno unikniesz problemów.

  • Wymiary przewodu dymowego.

Na sprawne funkcjonowanie ogrzewania kominkowego ogromny wpływ ma ciąg powietrza w kominie oraz skuteczny system odprowadzania dymu. Dlatego też wymiary przewodu dymowego powinny być dostosowane do wielkości paleniska. Nie ma co na siłę wybierać większego wkładu, skoro i tak nie będzie on w stanie wydajnie pracować. Takie działanie wygeneruje tylko większe koszty, a na tym z pewnością ci nie zależy.

  • Odpowiednie miejsce pod instalację.

Instalacja kominka powinna zostać przeprowadzona w dostosowanym do tego miejscu. Oczywistym jest, że musi się on znajdować jak najbliżej przewodu kominowego, aby rury doprowadzające powietrze i odprowadzające spaliny były jak najkrótsze i załamywały się w jak najmniejszej ilości miejsc. Pionowy przewód dymowy należy poprowadzić w linii prostej, pod kątem 45o. Dlaczego akurat tak? Bo takie rozwiązanie pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów z ciągiem kominowym, do czego przy łączeniu przewodów pod kątem 90o dochodzi dość często. Nie mniej istotna jest też wysokość komina, liczona od miejsca podłączenia rury przyłączeniowej. Minimum wynosi 4 m, ponieważ tylko wtedy uda się zapewnić sprawne działanie ogrzewania kominkowego.

  • Doprowadzenie powietrza do komina.

Ostatnia kwestia, którą chcemy poruszyć, to właśnie doprowadzenie powietrza do komina. Mnóstwo osób zapomina o tym, że powinno ono pochodzić z zewnątrz, zwłaszcza jeśli dom jest nadzwyczaj szczelny, a więc przez jego szpary w ramach okiennych nie jest w stanie przedostać się świeże powietrze. Oczywiście można zrezygnować z wykonania specjalnego przewodu, ale wtedy na czas palenia się ognia w kominku trzeba byłoby otwierać okna, co przy niskich temperaturach na dworze może powodować szybkie wyziębianie się pomieszczeń. Należy pamiętać, że przewód doprowadzający powietrze nie może mieć mniej niż 16 mm średnicy i w żadnym wypadku nie powinien zasysać powietrza z garażu lub piwnicy, ponieważ mogą znajdować się w nim różnorakie zanieczyszczenia. Ich obecność może uniemożliwiać właściwą pracę kominka i wpływać na wydajność działania całej instalacji, a to wygeneruje wyższe rachunki za ogrzewanie kominkowe.

To najważniejsze aspekty, o które musisz zadbać, jeżeli chcesz ogrzewać dom przy użyciu kominka. Gwarantujemy, że zastosowanie się do naszych wskazówek zapewni ekonomiczną i tanią w utrzymaniu instalację grzewczą.