Ogrzewanie kominkowe – zalety

płonący ogień w kominku

Na ogrzewanie kominkowe decyduje się coraz więcej osób. W przeważającej większości są to Ci, którzy budują domy w nowej technologii i zależy im na tym, by utrzymanie domu było jak najmniej kosztowne. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować go również w kilkuletnim domu, ale trzeba pamiętać o tym, by go odpowiednio do tego przystosować. Oczywiście takie rozwiązanie posiada mnóstwo zalet, o których piszemy poniżej. Zainteresowanych zapraszamy do zaznajomienia się z dalszą częścią artykułu.

 

Najważniejsze zalety ogrzewania kominkowego

  • Brak lub zminimalizowanie kosztów związanych z wykonaniem centralnego ogrzewania. Osoby, które decydują się na ogrzewanie kominkiem tylko jednego pomieszczenia nie muszą kupować pieca ani materiału potrzebnego do stworzenia instalacji. Niemniej jednak, jeśli kominkiem zamierzamy ogrzać cały dom, to nie unikniemy wykonania przewodów, którymi ciepło będzie doprowadzane do każdego z pomieszczeń, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami.
  • Sprawność przekazywania ciepła utrzymana jest na bardzo wysokim poziomie. To z kolei przyczynia się do mniejszych strat ciepła podczas przesyłu energii cieplnej, co obserwuje się przy centralnym ogrzewaniu. Oczywiście wiąże się to również z mniejszym zużyciem paliwa i oszczędnością pieniędzy.
  • Brak konieczności wygospodarowania miejsca potrzebnego na kotłownię. Umieszczenie kominka w pokoju mocno ułatwia sprawę i powoduje, że nie musimy wydzielać osobnego pomieszczenia, w którym trzeba by zamontować piec.
  • Ładny wygląd. O tym, że kominek stanowi ozdobę domu nie trzeba nikogo przekonywać. Aktualnie w ofertach firm można znaleźć te o nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym designie, więc dopasowanie ich do aranżacji wnętrza nie stanowi żadnego problemu. Warto dodać, że to element, który będzie zwracał uwagę odwiedzających nas gości i sprawi, że pomieszczenie stanie się przytulniejsze.
  • Łatwiejsze usuwanie usterek. Zlokalizowanie i usunięcie usterki w kominku jest o wiele łatwiejsze i szybsze niż znalezienie jej w systemie centralnego ogrzewania. Poza tym nieraz naprawa instalacji grzewczej może wymagać podkucia fragmentu ściany czy demontażu niektórych elementów, a to z kolei wymusza na nas późniejszy remont.
  • Zupełny brak lub niewielkie problemy eksploatacyjne, który pojawiają się przy korzystaniu z centralnego ogrzewania. Korzystając z kominka nie musimy dbać o uzupełnianie wody w instalacji czy odpowietrzanie kaloryferów. Jedyne, co powinno zaprzątać naszą głowę to zakup opału i magazynowanie go w odpowiedni i bezpieczny sposób.
  • Możliwość zintegrowania kominka z instalacją centralnego ogrzewania, dzięki któremu można dostarczyć ciepłe powietrze do wszystkich pomieszczeń w domu oraz ogrzać wodę użytkową.
  • Możliwość szybkiego ogrzania budynku.