Ogrzewanie olejowe – co trzeba o nim wiedzieć?

ogrzewanie olejowe

Ogrzewanie olejowe – co trzeba o nim wiedzieć?

Ogrzewanie olejowe to jedna z  możliwości ogrzewania naszych gospodarstw domowych – a instalacja grzewcza to jednak z najważniejszych kwestii podczas projektowania i budowania domu. Alternatywnych rozwiązań grzewczych jest bardzo wiele – jedną z propozycji do domu, który oddalony jest znacznie od sieci z gazem ziemnym jest na pewno ogrzewanie olejem opałowym. To bardzo wygodna forma ogrzewania, jednak niestety bardziej kosztowna niż ogrzewanie gazem – zarówno jego instalacja, jak i użytkowanie. Pierwszą kwestią którą musimy przemyśleć jest na pewno kocioł opałowy, który musimy wybrać – niewątpliwie ogrzewanie olejowe ma swoją dużą przewagę w tym, że jest całkowicie zautomatyzowane i nie wymaga obsługi. Ich eksploatacja jest znacznie tańsza niż w przypadku kotłów na gaz, gdyż koszty wytworzenia ciepła są w kotłach na olej znacznie niższe. Zapewnienie zapasu oleju opałowego w zbiorniku, w który wyposażony jest piec sprawi, że ogrzewanie będzie pracować długo i bezawaryjnie. Dodatkową korzyścią dla środowiska jest poza tym całkowite spalanie opału, co pozwala na emitowanie spalin czystych i nieszkodliwych.

Kotły na olej opałowy są wyjątkowo sprawne – renomowani producenci zapewniają od 92 do prawie 95% procent sprawności – im jest on niższy, tym większe zużycie opału i tym samym wyższe koszty – dobrym krokiem jest więc wybór kotła kondensacyjnego, który pozwoli odzyskać nawet ciepło uzyskane z pary wodnej zawartej w spalinach. Musimy jednak mieć na uwadze, że takie kotły są mniej wydajne od tych gazowych – oczywiście kondensacja zwiększa ich wydajność, ale jedynie o 6%, a nie o 11%, jak ma to miejsce w wypadku kotłów gazowych. W tym przypadku znaczenie ma budowa paliwa i jego cząsteczki – w oleju znajdziemy w węglowodorach mniej cząsteczek wodoru niż w cząsteczkach gazu. Jak wpływa to na spalanie? To właśnie wodór pod wpływem połączenia z tlenem tworzy wodę, która skraplając się oddaje ciepło. W kotłach gazowych para wodna skrapla się w wyższej temperaturze 58 stopni, natomiast w olejowych wystarczy 48 stopni. Wynika z tego, że kondensacja, czyli odzyskiwanie ciepła ze skroplin w instalacji grzewczej współpracującej z kotłem olejowym woda mus być chłodniejsza niż w takiej samej instalacji wyposażonej w kocioł gazowy. Oznacza to zatem, że w instalacji będą musiały zostać zastosowane większe grzejniki – a to sprawia, że koszty montażu i instalacji wzrastają.

Kotły kondensacyjne bardzo dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym – zaleca się takie rozwiązanie jak współpraca z systemami wodnego ogrzewania płaszczyznowego z powodu temperatury pracy. Zakres ich stosowania ogranicza się w zasadzie do instalacji niskotemperaturowych. Tego typu instalacja na pewno jest godna uwagi, jednak warto przed podjęciem decyzji skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą nam dobrać najlepszy dla indywiduwalnych potrzeb system ogrzewania. Zwraca się przy tym uwagę na tryb życia czy zapotrzebowanie na ciepło oraz oczywiście na powierzchnię budynku. Warto dobrze przemyśleć kwestię opału także pod kątem przyszłości – w młodych rodzinach pojawiają się dzieci, które wymagają solidnego ogrzewania. Monitorowanie przyszłych kosztów systemu grzewczego także jest pomocne, warto się więc skosultować z doświadczonymi osobami.