Otwarty kominek – ogień nieujarzmiony

otwarty kominek

Otwarty kominek – ciesz się ciepłem

Ogień, który według mitologii został podarowany ludziom przez Prometeusza towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Od początków historii, tak jak znamy ją dzisiaj mowa była o ogniu, który był dawcą życia i co ciekawe w znacznym stopniu pozostaje nim do dzisiaj. Trzaskające płomienie w czasach pierwszego człowieka zapewniały mu niezbędne ciepło by przetrwać mroźne noce i dawały możliwość przygotowywania gorącego jedzenia. Bez ognia nie byłoby także współczesnej cywilizacji.

Ogień od zawsze gromadził wokół siebie członków społeczności. W dawnych domach wokół centralnego paleniska zawsze znajdował się tłum ludzi. Ciepło buchające od płomieni pozwalało się ogrzać i przygotować potrawy. Później, gdy otwarte paleniska zostały zastąpione kominkami siła ognia nie zmalała. W szczególności otwarty kominek zachowuje pierwotną moc ognia. Otwarte kominki nie zamykają płomieni za szybą tylko eksponują je. Dzięki temu mamy bezpośredni dostęp do ognia, słyszymy trzaskające płomienie i czujemy rozchodzące się ciepło. W przypadku zamkniętych kominków nie mamy tego typu doświadczeń. Ogień zamknięty za ścianą nie jest już tą samą pierwotną siłą. W ten  sposób traci niejako na swojej mocy.

Otwarty kominek – aspekty praktyczne

Otwarte kominki są więc powrotem do przeszłości i historii pierwszych ludzi. Ogień nieujarzmiony daje ciepło, blask i siłę. Możliwość bezpośredniej interakcji z płomieniami w kontrolowanym środowisku to czysta radość. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie wszystko jest sterylnie czyste, zdefiniowane i zorganizowane. W dzisiejszej przestrzeni nie ma miejsca na spontaniczność i ruch. Otwarty kominek w ewidentny sposób temu przeczy dlatego też jest być może tak popularny. Pierwotny rozgardiasz, chaos i ruch mają moc przyciągania. Nie należy jednak zapominać o aspektach czysto praktycznych.

Fascynacja otwartym ogniem może być niebezpieczna. Warto więc zastosować się do kilku zasad, aby zachować komfort i bezpieczeństwo. Po pierwsze otwarte palenisko musi zostać odpowiednio zabezpieczone na przykład metalowymi barierkami. Dobrym pomysłem jest również położenie przed paleniskiem materiału ognioodpornego, dobrą propozycją zachowującą naturalny wygląd jest skóra z dzika.