Paliwo stałe – co najlepiej wybrać?

paliwo stałe

Jakie wybrać paliwo stałe?

Ogrzewanie naszych domów i mieszkań to jedna z najważniejszych kwestii dotyczących wygodnego mieszkania. Energia elektryczna oraz gaz nieustannie zmieniają jednak swoje ceny, dlatego trend na paliwo stałe cały czas powraca. Węgiel, paliwa odnawialne – cały czas mają swoich zwolenników, podobnie jak alternatywne formy ogrzewania, coraz bardziej ekologiczne. Zarówno producenci pieców na węgiel kamienny, jak i tych znacznie lepszych dla środowiska nowoczesnych modeli pracują pełną parą. Jak zatem wybrać odpowiednie paliwo kopalne?

Węgiel kamienny to swoisty fenomen – jeszcze niedawno uważany za wyjątkowo szkodliwy dla środowiska, obecnie zyskuje nawet w oczach ekologów. Wszystko dzięki nowym technologiom – dzięki ich zastosowaniu wydobycie węgla może być nawet bezpieczne dla natury, podobnie jak paliw zaliczanych do tak zwanej biomasy. Do nich zaliczamy drewno i brykiety, zazwyczaj uzyskiwane z roślinnych odpadów – słomy czy wikliny. Obliczenia pokazują, że stumetrowy dom w zimie zużywa aż okołu 300 metrów sześciennych gazu. Po podliczeniu koszt takiej inwestycji przy najniższej grupie taryfowej opiewa na około 600 zł, bez opłat abonamentowych. W ten sam sposób można policzyć koszt paliwa stałego – węgiel wysokoenergentyczny jest znacznie tańszy od gazu i nie wymaga od nas opłat abonametowych – warto przy decydowaniu się na wybór opału wziąć pod uwagę także kwestie finansowe.

Oczywiście jednak węgiel nie jest jedyny jako paliwo stałe, które możemy wykorzystywać do ogrzewania naszego wnętrza. Dobrym wyborem jest także koks, który powstaje podczas wygrzewania w piecu bez dostępu powietrza znanego nam już węgla. Podczas tego procesu z węgla usuwane są gazy i smoła co finalnie powoduje, że spala się on wolniej niż węgiel, a co za tym idzie rzadziej wymaga uzupełniania. Z wysoką wydajnością koksu idzie jednak w parze wysoka cena – orientacyjnie wynosi ona 800 zł za tonę. Kolejnym kandydatem na idealne paliwo kopalne jest węgiel brunatny – młodszy o kilka milionów lat brat węgla kamiennego. Przy jego zakupie warto pamiętać, że jego wartość opałowa jest porównywalna do tej którą ma znacznie tańsze drewno. Przy jego spalaniu postaje także sporo popiołu – do ogrzania naszego stumetrowego domu niezbędne byłyby dwie tony, orientacyjnie w cenie 200 zł za jedną. Jeśli zdecydujemy się na ten produkt, wybierzmy węgiel bardziej suchy – wilgotny nie sprawdzi się tak dobrze. W końcu drewno – jako paliwo odnawialne jest niedrogie, ale jego proces odnawiania trwa aż ponad 50 lat. Nie jest drogie – metr sześcienny będzie nas kosztować około 100 zł i sprawdzi się także w kominkach – w centralnym ogrzewaniu raczej nie korzysta się z samego drewna, ponieważ nie w każdym kotle można palić każdym gatunkiem drewna – głównie ze względu na żywice drzew iglastych. Sprawdzą się za to drewno akacjowe, bukowe czy brzozowe – pamiętajmy, by było ono suche, co sprawia że jest bardziej wydajne. Ostatnią propozycją są brykiety i pelety, które są paliwami ekologicznymi, a na dodatek dość niedrogimi, z wartością energetyczną przybliżoną do węgla. Zaliczają się do biomasy i są formowane naturalnymi metodami, bez dodatków chemicznych. Plusem jest niewielka ilość popiołu, który można dodatkowo wykorzystać jako nawóz, nie powodują one także żadnych zanieczyszczeń w kotle.