Panele podłogowe

Panele podłogowe: ich wady i zalety

Panele laminowane to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do wykańczania podłóg. Można je kłaść w salonie, sypialni, kuchni a nawet łazience. Różnią się między sobą kolorystyką, wytrzymałością, poziomem ścieralności itp. Mają mnóstwo zalet, ale też i kilka wad. O jednych i drugich piszemy w dalszej części artykułu.

Panele podłogowe i ich największe zalety:

  • Czystość i higieniczność.

Każdy, kto ma w domu panele, doskonale wie, że utrzymanie ich w nieskazitelnej czystości nie wymaga mnóstwa zabiegów. Wystarczy zamieść je miotłą lub odkurzyć, a następnie przemyć je wilgotną ścierką lub miękkim mopem. Jako środka czyszczącego można użyć rozcieńczonego w ciepłej wodzie płynu do mycia paneli lub płynu do mycia naczyń. Warto dodać, że panele idealnie do siebie przylegają i nie ma między nimi żadnych szczelin, w których mógłby gromadzić się brud i zarazki. Dlatego stanowią idealne rozwiązanie, gdy w domu mieszkają dzieci lub alergicy.

  • Łatwość i szybkość montażu.

Panele podłogowe są tak łatwe i szybkie w montażu, że z ich ułożeniem poradzi sobie każdy. Nie potrzeba fachowej wiedzy, ani specjalistycznego sprzętu. Poza tym gotowa podłoga nie wymaga lakierowania ani cyklinowania. To bardzo wygodne rozwiązanie, które zapewni ładny efekt.

  • Trwałość i wytrzymałość.

Panele laminowane wykazują doskonałą odporność na różnego rodzaju uszkodzenia np. wgniecenia, zarysowania, uderzenia, działanie słońca i wysokich temperatur, ścieranie itp. To czyni z nich produkty trwałe i zachowujące doskonały wygląd przez wiele lat.

  • Bogactwo wzorów i kolorów.

Panele występują w naprawdę ogromnej palecie kolorystycznej i przeróżnych wzorach. A zatem można je dopasować do każdej aranżacji wnętrza. Doskonale współgrają zarówno z nowoczesnymi, jak i tradycyjnymi meblami. Swoim wyglądem przypominają naturalne i ponadczasowe drewno, które nigdy nie wychodzi z mody.

  • Niska cena.

Nie da się ukryć, że ceny paneli podłogowych są niezwykle atrakcyjne. Zwłaszcza, gdy się je porówna z cenami drewna lub kamiennych płytek. Pozostają w zasięgu każdego klienta, więc nie dziwi fakt, że cieszą się coraz większą popularnością.

Panele podłogowe i ich największe wady:

  • Akustyka.

Panele podłogowe przenoszą odgłos kroków. Aby go wyeliminować, konieczne jest zastosowanie podkładu wygłuszającego.

  • Wyrób sztuczny.

Niektórzy cenią sobie zastosowanie we wnętrzu naturalnych materiałów – niestety wtedy panele laminowanie nie spełnią ich wymagań. Są produkowane w sposób sztucznych, jednak to przedłuża ich trwałość.