Pellet lepszy liściasty czy iglasty?

Pellet lepszy liściasty czy iglasty

Ogrzewanie pelletem stało się jedną z najchętniej wykorzystywanych metod grzewczych w domach jednorodzinnych, ale nie tylko. Pellet jest łatwy w transporcie i magazynowaniu, ekologiczny, a ze względu na wysoką kaloryczność – umożliwia ekonomiczne ogrzewanie budynków. Rosnąca popularność biomasy sprawia, że na rynku pojawiają się kolejni producenci pelletu i kolejne rodzaje tego paliwa. A jaki pellet sprawdza się najlepiej w przydomowej kotłowni? Pellet lepszy liściasty czy iglasty?

Z czego powstaje pellet?

Pellet zaliczamy do biomasy, czyli grupy paliw powstałych z produktów lub odpadów pochodzących z produkcji rolnej lub leśnej. Oznacza to, że produkuje się go z określonych roślin albo ich części. I tak wyróżniamy pellet słonecznikowy, pellet słomiany czy pellet drzewny. Poszczególne rodzaje pelletu różnią się właściwościami, dlatego znajdują nieco odmienne zastosowania. W przydomowych kotłowniach najczęściej wykorzystuje się pellet drzewny, który powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Odpady, takie jak zręby i wióry, muszą być dokładnie wyselekcjonowane i wolne od zanieczyszczeń. Wszystko po to, by możliwe było wyprodukowanie paliwa w jak najwyższej jakości.

Pellet drzewny – właściwości

Pellet drzewny należy do grupy paliw odnawialnych, czyli takich, których złoża nigdy się nie wyczerpią. Co prawda masowa wycinka drzew nie jest korzystna dla środowiska, ale jednak, w przeciwieństwie do złóż węgla czy ropy naftowej, drzewa cały czas odrastają. Poza tym do produkcji pelletu wykorzystuje się odpady drzewne powstające przy okazji obróbki drewna do innych celów. Drzewa nie są wycinane tylko po to, by powstał z nich pellet.

Pellet drzewny to paliwo ekologiczne, które posiada szereg innych pozytywnie wyróżniających go właściwości. Paliwo jest wysokokaloryczne, dobrze się spala, oddając do pomieszczeń pożądaną ilość ciepła. Poza tym jest łatwe w transporcie i przechowywaniu, a piece na pellet nie wymagają skomplikowanej obsługi.

Pellet lepszy liściasty czy iglasty?

Z jakich drzew powstaje surowiec do produkcji pelletu? Okazuje się, że pellet produkuje się z drewna rozmaitych gatunków, ale największą popularnością cieszy się pellet sosnowy. Z czego to wynika? Otóż, wpisując w wyszukiwarkę frazę pellet lepszy liściasty czy iglasty, otrzymamy szereg wyników wskazujących, że lepszym wyborem jest pellet z drewna drzew iglastych. Pellet iglasty ma nieco lepsze parametry od pelletu liściastego, co niektórym osobom może wydawać się dziwne, z uwagi na fakt, że nie rekomenduje się drewna iglastego do palenia w kominku. Ale nieco inne właściwości posiada naturalne drewno, a inne poddane obróbce odpady drzewne. Na poziomie nieprzetworzonym drewno liściaste ma lepsze wartości opałowe, ale w trakcie procesu produkcyjnego każde drewno zmienia gęstość, a przecież to ten parametr, a nie zawartość żywicy, najskuteczniej określa wartość opałową.