OgrzewaniePorady

Piec do domu – jaki wybrać?

Piec do domu

Wybór metody ogrzewania dla domu jednorodzinnego to decyzja mająca wpływ na komfort użytkowania budynku, ale i koszty jego eksploatacji. W przeszłości instalację centralnego ogrzewania  zasilały piece węglowe. W takich piecach, chcąc wprowadzić oszczędności, spalano również drewno, miał, szyszki i niestety również śmieci. Dziś zdecydowanie więcej mówi się na temat zanieczyszczeń powietrza, dlatego wiele osób stawia na ekologiczne metody ogrzewania. Jednocześnie ważne jest, by piec do domu był wygody w obsłudze, a koszty ogrzewania nie nadwerężały domowego budżetu.

Zakup pieca centralnego ogrzewania

Dziś mamy możliwość korzystania z metod ogrzewania, które nie wymagają montażu kotłów w wydzielonych kotłowniach. Możemy korzystać z ogrzewania elektrycznego, wspieranego przez instalację fotowoltaiczną lub też zainwestować w pompę ciepła. Możemy zdecydować się na budowę kominka, który zostanie połączony z systemem dystrybucji gorącego powietrza albo zainwestować w instalację gazową (gaz płynny LPG) i schludnie wyglądający kocioł gazowych. Mimo to wiele osób decyduje się na korzystanie z tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania zasilanej kotłem na paliwo stałe. Prym wiodą tutaj kotły na ekogroszek oraz kotły na pellet.

Jak wybrać piec do domu? Pellet a ekogroszek

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy zamontować w domu piec na ekogroszek, czy może lepiej sprawdzi się piec na biomasę, warto dokładnie przyjrzeć się wadom i zaletom obu rozwiązań. Jeśli chodzi o cenę paliwa, kształtuje się ona na podobnym poziomie, choć pellet można uznać za opał nieco droższy. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę wysoką kaloryczność pelletu (do uzyskania i utrzymania pożądanej temperatury zużyjemy mniej pelletu aniżeli ekogroszku) to koszt ogrzewania będzie podobny. Ale pellet przewyższa ekogroszek pod względem łatwości w transporcie i przechowywaniu. Pellet nie brudzi, nie pozostawia czarnych plam, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. W momencie, gdy przesypujemy go do pojemnika, nie tworzy się chmura czarnego pyłu. Pellet jest paliwem czystszym niż ekogroszek.

Jeśli chodzi o łatwość obsługi kotła grzewczego, zarówno kotły na pellet, jak i piece na ekogroszek wyposażone są w podajnik, który automatycznie pobiera odpowiednią ilość opału. Sporym ułatwieniem jest również sterownik, który pozwala zaprogramować czas uruchomienia urządzenia i wygaszenia ognia oraz ustawić temperaturę w pomieszczeniu.

Piec do domu – jaki wybrać?

Jeżeli metoda ogrzewania została wybrana, przychodzi pora na zakup konkretnego urządzenia. Wcześniej warto ustalić, jaka moc kotła będzie odpowiednia dla budynku o danej powierzchni. Piec centralnego ogrzewania musi być dobrany adekwatnie do zapotrzebowania budynku na ciepło. Nie warto kupować kotłów o mocy większej niż wymagana.

Kupując piec, warto wziąć pod uwagę zasobność pojemnika połączonego z podajnikiem opału. Jeśli nie mamy czasu na częste uzupełnianie zapasów paliwa, lepiej wybrać piec wyposażony w większy zbiornik. Wówczas jest szansa, że piec będzie pracował bezobsługowo przez cały tydzień. W weekend łatwiej znaleźć czas na uzupełnienie pojemnika z pelletem lub ekogroszkiem.