Piec wolnostojący

piec wolnostojący

Piec wolnostojący zamiast kominka?

Piece typu koza były popularne wiele lat temu, gdy na system centralnego ogrzewania nie wszyscy mogli sobie pozwolić. Co ciekawe, popularne są także i teraz, mimo rozwoju technologii i coraz powszechniejszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Oczywiście dzisiejszy piec wolnostojący nie jest tym samym, co koza sprzed 20 lat. Jest znacznie bezpieczniejszy, bardziej ekologiczny i przede wszystkim… ładniejszy.

Budowa dużego kominka

kolory ognia kominekW nowych domach bardzo często buduje się kominki. Na pewno znaczenia ma ich funkcja estetyczna – ogień pięknie oświetla pomieszczenia w długie zimowe wieczory i tym samym tworzy bardzo przyjemną atmosferę. Poza tym kominek zapewnia bezpieczeństwo energetyczne w razie awarii ogrzewania miejskiego. Oczywiście są i takie domostwa, w których kominek z płaszczem wodnym to jedyne źródło ciepła w domu, a poza tym sposób na ogrzanie wody użytkowej.

Niestety na budowę okazałego kominka nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Jeżeli pomysł rodzi się dopiero po zakończeniu prac budowlanych, montaż kominka i przewodów kominowych będzie wymagał remontowania dopiero co wybudowanych pomieszczeń. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku starych budynków, a także pomieszczeń o ograniczonej powierzchni. Brak możliwości wybudowania kominka nie oznacza jednak, że domownicy nie mogą zainwestować w podobne urządzenia, które również dogrzeją pomieszczenia i stworzą przyjemną atmosferę.

Czym jest piec wolnostojący?

Dzisiejsze piece wolnostojące z całą pewnością odbiegają od stereotypu urządzeń mało wydajnych, kopcących i szpecących pomieszczenie, w jakim zostały ustawione. Pieca typu koza to obecnie urządzenie stylowe i funkcjonalne. Nic zatem dziwnego, że producenci kominków mają w swojej ofercie także piec wolnostojący i to w wielu odsłonach.

Piec wolnostojący to urządzenie, które nie wymaga dodatkowej zabudowy, zatem nie zajmuje wiele miejsca i może być ustawiony właściwie wszędzie. Po podłączeniu do komina jest niemal od razu gotowy do użycia. Oczywiście to podłączenie musi być wykonane z należytą starannością, zatem usytuowanie komina ma tutaj znaczenie.

Wygląd pieca wolnostojącego

Piece typu koza doskonale sprawdzają się zarówno w domkach letniskowych, pomieszczeniach w stylu industrialnym, jak i bardzo nowoczesnych wnętrzach, w których stawia się na minimalizm i jasne kolory. Wystarczy wybrać odpowiedni wzór, zwrócić uwagę na przeszklone drzwiczki, połączenia materiałów i ewentualne zdobienia. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.