Piece kominkowe

piece kominkowe

Wolnostojące piece kominkowe – przegląd

Budowa okazałego kominka nie zawsze jest możliwa. Tym bardziej, gdy taki pomysł rodzi się w głowach właścicieli starych budynków. Co prawda kosztowny remont całkowicie zmieni charakter wnętrza, ale powiększenie pomieszczeń czy zmiana usytuowania przewodów kominowych zwykle nie wchodzi w grę. W takiej sytuacji zamiast tradycyjnych kominków, warto obejrzeć wolnostojące piece kominkowe i wybrać najlepszy.

Piec kominkowy a źródła ciepła w domu

piecyki kominkoweWolnostojący piec kominkowy może służyć do dogrzewania pomieszczeń w chłodne wieczory, może być także elementem dekoracyjnym, który stanowi dodatkowe, awaryjne źródło ciepła, zatem zapewnia domownikom bezpieczeństwo energetyczne.

Piece kominkowe z zasady nie są jednak podstawowym źródłem ciepła w domu, gdyż są urządzeniami niewielkimi, niezdolnymi do bezobsługowej pracy przez całą dobę. Natomiast doskonale poradzą sobie z ogrzaniem jednego pomieszczenia, jeśli od czasu do czasu ktoś dorzuci do nich opał.

Piece kominkowe i ich zalety

Piec kominkowy jest gotowy do instalacji, a jego montaż nie jest kłopotliwy. Wymaga jedynie dostępu do przewodów kominowych. Co więcej, taki piecyk można przenieść po pewnym czasie w inne miejsce, bo nie jest w żaden sposób przytwierdzony do ściany.

Wolnostojące piece kominkowe zajmują niewiele miejsca, dlatego sprawdzają się nawet w bardzo niewielkich wnętrzach, o ile oczywiście odpowiednio ustawi się meble i sprzęty. Na rynku dostępne są urządzenia ogrzewane drewnem, pelletem, ale także gazem. Ponadto piecyki wykonywane są z różnego typu materiałów.

Wolnostojące piece żeliwne

Piece żeliwne są ciężkie, a przez to niezwykle stabilne. Charakteryzują się także wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i działanie skrajnie wysokich temperatur. Żeliwo nagrzewa się dość długo, ale równie długo stygnie, dlatego nawet po wygaśnięciu ognia przez pewien czas oddaje ciepło do pomieszczenia, dlatego piece żeliwne pozwalają na mniejsze zużycie opału.

Wolnostojące piece stalowe

Piecyki stalowe są lżejsze i wyglądają znacznie nowocześniej niż żeliwne. Tworzone są przy wykorzystaniu najnowocześniejszych metod obróbki, dlatego wyglądają perfekcyjnie w każdym calu. Doskonale wyglądają zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym, jak i tych, w których stawia się na nowoczesny wygląd.