Piecyk żeliwny – ponadczasowy urok i styl

Piecyk żeliwny

Piecyk żeliwny – informacje praktyczne

Rynek kominków i piecyków cały czas się prężnie rozwija. W ofercie firm znajdziemy tradycyjne piece i kominki wykonane z żeliwa, kominki kaflowe nawiązujące do tradycyjnych pieców kaflowych czy futurystyczne kominki zawieszone tuż nad podłogą lub umieszczone głęboko w ścianie. Jako klienci możemy wybierać dowoli i jedynym ograniczeniem stają się w zasadzie tylko koszty. Nawet jeśli z jakichś powodów nie mamy możliwości technicznych podłączenia wybranego przez nas kominka możemy tak zmienić wnętrza i zaaranżować przestrzeń, że wymagania techniczne nie będą tak naprawdę żadną przeszkodą. Dla projektantów i designerów ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Co ciekawe, mimo, że na rynku pojawia się coraz więcej materiałów, z których można zaprojektować naprawdę niezwykłe rzeczy materiałem, który niejako zyskuje drugą młodość jest żeliwo.

Popularne piecyki żeliwne nie są już dłużej kojarzone z topornym projektem i ciężkim w utrzymaniu w czystości piecykiem, który ogrzewał niewielką przestrzeń i w zasadzie tylko zadymiał pomieszczenia. Dzisiejsze piecyki czy nawet kominki żeliwne to zupełnie inna bajka i inne projekty. Zanim jednak zaczniemy szukać ciekawych modeli warto wiedzieć dokładnie czym tak naprawdę jest żeliwo. Żeliwo to wysokowęglowy stop żelaza z węglem, zawierający również śladowe ilości takich pierwiastków jak krzem, fosfor czy siarka. Istnieje kilka rodzajów żeliwa, które znajdują różne zastosowania. Jednak najczęstszym pozostają piecyki żeliwne. Po przetopieniu z żeliwa wykonuje się odlewy a następnie poprzez szlifowanie tworzy konkretne projekty piecyków.

Piecyk żeliwny – pomysł na aranżację

Na rynku piecyków znajdziemy wiele ciekawych piecyków żeliwnych. Wystarczy tylko znaleźć chwilę czasu, aby przejrzeć dostępne oferty. Mamy na przykład serię futurystycznych piecyków, które nie posiadają kątów ani linii prostych, a ich opływowe kształty kojarzą się ze światem bajek i baśni. Jednocześnie dbałość o szczegóły i sposoby wykończenia powoduje, że tego typu piecyk żeliwny to element, który z pewnością przyciągnie uwagę gości.