Przygotowanie miejsca pod kominek – najważniejsze kwestie

kominek w salonie utrzymanym w czarno-białej kolorystyce

Najczęściej już projekt domu zakłada położenie kominka – z reguły umieszcza się go w salonie czy pokoju dziennym. Jednak w stojących już domach również można umieścić kominek – wymaga to jednak remontu.

Priorytetem jest znalezienie odpowiedniego miejsca – kiedy uda się zlokalizować szyb kominowy w miejscu, w którym możemy postawić kominek, mamy problem z głowy. Lepiej nie umieszczać kominka w miejscu, przez które często się przechodzi, takie jak korytarz lub jego pobliże. Warto wziąć za to pod uwagę kilka ważnych kwestii:

  • przede wszystkim wspomniany już dostęp do szybu kominowego – kominek musi być położony jak najbliżej niego, a rura kominowa musi być możliwie jak najkrótsza i jak najbardziej prosta, bez zagięć,
  • wytrzymałość stropu, który utrzyma ważący kilkaset kilogramów kominek,
  • możliwość wyposażenia pomieszczenia z kominkiem w szyb wentylacyjny ze świeżym powietrzem z zewnątrz,
  • przygotowanie miejsca pod kominek, pozbawionego instalacji hydraulicznych i elektrycznych,
  • zabezpieczenie podłogi w okolicy kominka,
  • przemyślenie funkcjonalności i wystroju pomieszczenia po montażu kominka.

Jeżeli każda z tych kwestii została dokładnie przeanalizowana i sprawdzona oraz nie zaistniały żadne przeciwwskazania do jego instalacji, to jak najbardziej można przystąpić do montażu, oczywiście najlepiej z pomocą specjalistów. Wtedy mamy gwarancję rzetelnie wykonanego projektu i posiadania kominka, który będzie pozbawiony wad i zapewni nam bezawaryjne oraz bezpieczne ogrzewanie naszego dom przez długi czas.