Rodzaje zabezpieczeń w kominkach z płaszczem wodnym

wygodne miejsce przy kominku

Osoby, które chcą zainstalować w domu kominek z płaszczem wodnym muszą wykonać pewne zabezpieczenia, które uchronią go przed wystąpieniem awarii. W jakie urządzenia należy się zaopatrzyć i jakie są ich funkcje? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.

 

Systemy zabezpieczeń, które trzeba wykonać przy instalacji kominka z płaszczem wodnym

Otwarte naczynie wzbiorcze (wyrównawcze/przelewowe), które chroni przed zbyt dużym wzrostem ciśnienia w instalacji, co mogłoby doprowadzić do jej poważnego uszkodzenia. Najprościej mówiąc jest to zbiornik, który powinno się umieścić powyżej najwyższego punktu w całej instalacji. Musi być otwarty, aby powietrze mogło swobodnie z niego uchodzić. Do zbiornika dostaje się nadmiar gorącej wody, który powstaje przy wzroście ciśnienia. Jego opróżnienie następuje w momencie obniżenia się temperatury wody. Niezmiernie istotne jest to, aby wielkość naczynia wzbiorczego była dostosowana do rozmiaru kominka i całej instalacji. Powinno ono być również wyposażone w rurę przelewową.

Urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła stosowane w kominkach z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym (więcej informacji o tego typu kominkach, ale nie tylko znajdziecie pod tym linkiem www.kominek.org.pl). Ten niewyłączalny system stosuje się, gdy moc nominalna kominka nie przekracza wartości 100 kW i posiada on regulator temperatury oraz mechanizm odprowadzania ciepła, który uniemożliwia wzrost temperatury wody powyżej 110 stopni Celsjusza. Najczęściej funkcję takiego urządzenia pełni wężownica schładzająca. Ma postać miedzianej rury, którą instaluje się wokół płaszcza wodnego. Doprowadzana do niej zimna woda schładza cały system grzewczy odbierając część ciepła. Urządzenie uruchamia się, gdy znajdująca się w kominku woda osiąga temperaturę ok. 95oC, tym samym zapobiegając jego przegrzaniu. Następnie woda obecna w wężownicy odprowadzana jest do studzienki kanalizacyjnej.

Urządzenie akumulujące ciepło. Instalując kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym warto również zainwestować w zasobnik buforowy, który jednocześnie odbiera nadmiar ciepła i gromadzi je, by móc je wykorzystać w późniejszym czasie. W roli zasobnika występuje bardzo duży zbiornik posiadający izolację cieplną.