Skąd naprawdę bierze się smog?

smog

O smogu głośno jest zwykle w miesiącach zimowych, choć tak naprawdę powietrze zanieczyszczane jest przez cały rok. Fabryki nie zwalniają tempa pracy latem, samochodów na drogach również wówczas nie ubywa. Ale to sezon grzewczy jest okresem, w którym na problem smogu zwraca się największa uwagę. Czym naprawdę jest smog i skąd się bierze?

Smog – podstawowa definicja

Smog jest niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym, wynikającym przede wszystkim z zanieczyszczeń powietrza spowodowanych przez ludzi. Zanieczyszczenia te w połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wysokie ciśnienie, zamglenie czy brak wiatru powodują utrzymywanie się w powietrzu niebezpiecznego osadu. Znaczny poziom zanieczyszczenia powietrza można wyczuć (zmysł węchu), widać go również gołym okiem.

Smog a działania człowieka

O ile na niekorzystne warunki atmosferyczne nic nie możemy poradzić, o tyle stopień zanieczyszczenia powietrza powinniśmy znacznie ograniczać. Tymczasem ekolodzy biją na alarm, a większość mieszkańców dużych miast (i nie tylko) całkowicie lekceważy ich zalecenia. Twierdzą, że powietrze zanieczyszczają głównie fabryki. Tymczasem większość dużych przedsiębiorstw dysponuje wysokimi kominami, dzięki którym dym rozchodzi się równomiernie na bezpiecznej wysokości. Ponadto przedsiębiorców obowiązuje szereg prawnych regulacji, m.in. konieczność stosowania filtrów odpylających i odsiarczających dym. A co obowiązuje przeciętnych obywateli? Wiele mówi się o rezygnacji z tradycyjnych palenisk, tzw. kotłów „śmieciuchów”, jednak póki co, domowe paleniska wciąż są głównym źródłem powstawania smogu.

Smog a domowe paleniska – kotły i kominki

Kotły, w których można palić praktycznie wszystkim są rozwiązaniem tanim i wygodnym, ale też bardzo zanieczyszczają powietrze. Węgiel nie jest najzdrowszym opałem, a potęgowanie niekorzystnego efektu poprzez palenie śmieci, szczególnie plastików, butelek czy gum, dodatkowo pogarsza sytuację. Jeśli chodzi o kominki, tutaj sytuacja wygląda inaczej. Montuje się je w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają ludzie, a nie w kotłowniach. W związku z czym użytkownicy kominków nie mogą sobie pozwolić na palenie śmieci, które w procesie spalania powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu i dymu.