Smog powstający podczas palenia w kominku
Smog i źródła jego powstawania to zwykle jeden z głównych, poruszanych zimą tematów. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, gdyż kilkukrotnie przekroczone stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu musi wywołać natychmiastową reakcję. Najmocniej zareagowano w Małopolsce, bo zwykle tam problem jest największy. Władze województwa stworzyły program ochrony powietrza, zgodnie z którym do 2019 roku znikną stare piece i kotłownie (koniec z paleniem węglem i ciężkimi olejami) pozostaną jednak paleniska na drewno, a więc kominki.
Najmocniej za powstały smog odpowiedzialni są właściciele starych samochodów z silnikiem diesla oraz rusztowych kotłów narzutowych, tzw. „kopciuchów”, w których oprócz węgla spala się gazety i wszelkie opakowania, w tym powstałe z plastyków czy gum. Niekiedy spala się także drewno.
Czy palenie drewnem jest szkodliwe?
Właściwe użytkowanie kominków, spalanie wyłącznie ekologicznego materiału opałowego (drewna), nie przyczynia się do powstawania zjawiska stężonego zanieczyszczenia powietrza, jakim jest smog. Palenie drewnem, neutralnym pod kątem obecności dwutlenku węgla w procesie spalania, nie jest szkodliwe. Oczywiście pod warunkiem, że używa się drewna suchego i sezonowanego zgodnie z zaleceniami producenta. Warto także zauważyć, że drewno jest surowcem odnawialnym i łatwo dostępnym.
Smog a kominki
Kominki używane są zazwyczaj zaledwie przez kilka godzin na dobę, a czasem tylko kilka razy w tygodniu. Ich właściciele raczej nie wykorzystują do palenia gum czy plastyków, z tej prostej przyczyny, że kominki znajdują się w pokojach dziennych, a nie w zakopconej kotłowni. Z tego samego powodu do podtrzymania ognia używa się drzew liściastych, pozbawionych zanieczyszczeń i pleśni – takie drewno ładnie pachnie i w procesie spalania nie wytwarza szkodliwych substancji.
Warto zauważyć, że jakość spalania w kominku gwarantuje jego producent. Używanie odpowiednio sezonowanego drewna to jedno, a stosowanie w produkcji wkładów kominkowych, spełniających coraz wyższe normy, to drugie. Warto kupować kominki od znanych producentów, stosujących sprawdzone, a zarazem ekologiczne rozwiązania technologiczne.
Rola kominka w życiu rodziny
Posiadanie kominka daje poczucie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego w sytuacji awarii ogrzewania zapewnianego przez elektrociepłownie. Ponadto wieczorne spotkania przy kominku mają znaczenie podobne do znanego od lat plemiennego zwyczaju gromadzenia się wokół żywego ognia. Ciepło bijące z kominka ma dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Nie można tego porównać do ciepła pochodzącego z kotłów węglowych, wytwarzających smog.