Trendy kominkowe

Trendy kominkowe

Trendy kominkowe a trendy wnętrzarskie

Kominek jest urządzeniem montowanym w widocznym miejscu, najczęściej w salonie, dlatego musi wyglądać estetycznie i pasować do danego wnętrza. Nic zatem dziwnego, że omawiając trendy kominkowe, zahaczamy również o trendy wnętrzarskie.

Moda a funkcjonalność pomieszczeń

To, co powszechnie uznano za ładne, nie zawsze jest funkcjonalne. Obecnie zapanowała moda na jasne, przestronne wnętrza, z dużą ilością bieli, szarości i beżu. Takie pomieszczenia wyglądają niezwykle efektownie i nowocześnie, ale sprawdzają się właściwie wyłącznie w przypadku osób, które spędzają w domu niewiele czasu, nie posiadają psa albo gromadki dzieci. W przeciwnym wypadku jasne ściany, sofy czy dywany szybko ulegną zabrudzeniu i zniszczeniu.

Jeżeli mowa o funkcjonalności, istotne jest również to, jak ustawimy meble i sprzęty, a w tym także kominek, jeśli takowy ma się znaleźć w pomieszczeniu. Analizując trendy kominkowe da się zauważyć, że obecnie coraz rzadziej stawia się na wystawne, zajmujące dużo miejsca obudowy, a dąży do zagospodarowania przestrzeni w taki sposób, by kominek nie utrudniał wykonywania obowiązków domowych, umożliwiał rozłożenie stołu w razie przybycia większej ilości gości, a przy tym stanowił prawdziwą ozdobę wnętrza.

Budowa nowoczesnego kominka

Trendy wnętrzarskie – moda na kominki

Kominki spotykało się w domach wiele lat temu, ale były to nieco inne urządzenia niż te, jakie kupujemy obecnie. Przede wszystkim posiadały otwarte palenisko lub ewentualnie metalowe drzwiczki, które niemiłosiernie się nagrzewały. Nie montowano żadnych wkładów kominkowych. Materiałem dominującym były natomiast polne kamienie i cegły oraz kafle, jakie znamy z popularnych niegdyś pieców kaflowych. Oczywiście dziś także można spotkać tego typu kominki, zwłaszcza w pomieszczeniach urządzonych w klimacie dawnych lat. Są one jednak rzadkością.

We współczesne trendy wnętrzarskie wpisują się proste formy oraz gładkie, często błyszczące powierzchnie. Takie wnioski można wysnuć przeglądając współczesne łazienki czy kuchnie, w których spotykamy ogromne, błyszczące blaty i lakierowane szafki. W te trendy wpisują się również nowoczesne kominki.

Trendy kominkowe – najpopularniejsze kominki

Przeglądając ofertę producenta kominków, da się zauważyć, że istnieje popyt zarówno na klasyczne kominki, jak i te nowoczesne. Jeżeli o nowoczesności mowa, to współczesne trendy kominkowe mówią o masywnych, a jednocześnie prostych w formie obudowach wykonanych z kamiennych płyt, np. z marmuru. Wiele osób stawia na ciemne kolory, które wyróżniają się na tle modnych obecnie, jasnych ścian. Inni decydują się zachować w pomieszczeniu jedną tonację i stawiają na klasyczne beże i szarości. Niezależnie od wyboru barwy kamienia, należy pamiętać o jego pielęgnacji przy użyciu specjalnych środków.