Kominek jest urządzeniem, które świetnie radzi sobie zarówno w towarzystwie innych urządzeń grzewczych, jak i nadaje się do wykorzystania w pojedynkę, czyli jako jedyne źródło ciepła, oczywiście połączone z instalacją grzewczą. Faktem jest jednak, że wiele osób decyduje się na budowę kominka przede wszystkim ze względu na pełnioną przez niego funkcję estetyczną. Tymczasem kominki warto wykorzystywać w ogrzewaniu.
Jakie są zalety posiadania kominka?
Kominek, w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju kotłów grzewczych, najczęściej buduje się w salonie. Nowoczesne kominki wyglądają bardzo estetycznie i stanowią prawdziwą dekorację pomieszczenia. Są przy tym szczelne i bezpieczne w użytkowaniu, dlatego nie wpływają negatywnie na jakość powietrza we wnętrzu mieszkalnym.
Kominek powstały w oparciu o nowoczesny wkład kominkowy i posiadający efektowną obudowę, wygląda interesująco zarówno za dnia, jak i wieczorem. Oczywiście dla użytkowników kominków zwykle najważniejsza jest atmosfera, jaką kominek tworzy w jesienno-zimowe wieczory. Jest to atmosfera, która sprzyja relaksowi, pozwala się odprężyć i zapomnieć o trudach dnia codziennego.
Kolejną zaletą kominka jest oczywiście to, że zapewnia domownikom bezpieczeństwo energetyczne. W sytuacji, gdy główne źródło ciepła zawodzi i budynek stopniowo się wyziębia, kominek szybko naprawia, a przynajmniej minimalizuje problem. Poza tym śmiało może być wykorzystywany w okresie przejściowym, kiedy na całodobowe ogrzewanie jest wciąż za ciepło, a jednak wieczory bywają chłodne. Taki sposób wykorzystywania kominków w ogrzewaniu jest najpopularniejszy, ale oczywiście nie jedyny. Zwłaszcza jeśli chodzi o mniejsze budynki.
Kominki konwekcyjne i wkłady kominkowe z płaszczem wodnym
Zasada działania wkładu konwekcyjnego nie jest szczególnie skomplikowana. Poza tym urządzenia dostępne na rynku można nabyć w mocno zróżnicowanych cenach, co znacząco wpływa na ich popularność. Jeśli ktoś chce mieć w domu kominek, który będzie stanowił dekorację salonu i od czasu do czasu zostanie uruchomiony w okresie jesienno-zimowym, kominek konwekcyjny średniej klasy w zupełności mu wystarczy. Ale kominki można znacznie lepiej wykorzystać w ogrzewaniu.
Dom mieszkalny o niewielkiej powierzchni użytkowej śmiało można ogrzać za pomocą kominka. Oczywiście w takim przypadku urządzenie musi być połączone z instalacją grzewczą. Może to być zarówno instalacja powietrzna, jak i wodna. W pierwszym przypadku mówimy o systemie dystrybucji gorącego powietrza – nagrzane powietrze przesyłane jest umieszczonymi w stropie kanałami do innych pomieszczeń i nadmuchiwane do nich przez otwór w suficie. Inne rozwiązanie to kominki z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym lub otwartym.
Kominek z płaszczem wodnym, jak sama nazwa wskazuje, posiada wkład wyposażony w płaszcz wodny, przez który przepływa woda. Woda ulega nagrzaniu a następnie transportowana jest do zbiornika na wodę użytkową, a także do instalacji grzewczej, czyli rozmieszczonych w budynku grzejników. Takie ogrzewanie sprawdza się przede wszystkim w mniejszych budynkach.