Tym, co decyduje o funkcjonalności kominka, a w dużej mierze również o jego wyglądzie, jest wkład kominkowy. W tej chwili właściwie nie buduje się kominków z otwartym paleniskiem. Zamiast tego wykorzystuje się zamknięte wkłady kominkowe, które swoim kształtem przypominają palenisko. Taki wkład podłącza się bezpośrednio do komina, a następnie obudowuje materiałem odpornym na działanie wysokich temperatur.
Wkład kominkowy wyposażony w przeszklone drzwiczki
Wkład kominkowy to serce kominka. To on odpowiada za sprawne spalanie opału, odprowadzenie dymu do przewodów kominowych i ogrzanie pomieszczenia do pożądanej temperatury. Właściwie pełni taką samą funkcję, jak palenisko w kotle grzewczym, z tą różnicą, że dzięki przeszklonym drzwiczkom daje możliwość podziwiania ognia.
Wkład kominkowy wyposażony jest w jedne drzwiczki, co nie oznacza, że nie może posiadać dodatkowej szyby. Wkłady kominkowe przeszklone z dwóch, a nawet trzech stron, cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Wynika to z faktu, że coraz częściej decydujemy się na połączenie kuchni z salonem lub jadalnią. Otwarte pomieszczenia oznaczają sporą przestrzeń. Jednocześnie na styku wnętrz o różnym przeznaczeniu powinno znaleźć się coś, co symbolicznie je od siebie oddzieli. Zazwyczaj jest to wyspa z blatem kuchennym, ale równie dobrze taką funkcję spełni kominek z trójstronnym wkładem kominkowym.
Rodzaje wkładów kominkowych
Wkłady kominkowe różnią się miedzy sobą budową i typem materiału użytego do ich wykonania. Jeśli chodzi o budowę, jak już wspomnieliśmy wyżej, wyróżniamy wkłady proste, dwustronne i trójstronne. Ich wymiary, kształt szyby, jak i sposób otwierania drzwiczek mogą być różne.
Wkłady kominkowe wykonuje się z żeliwa lub stali. Odpowiednio do tego wyróżniamy wkłady żeliwne oraz stalowo-szamotowe. Trudno powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze, każde z nich ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników, choć prawdą jest, że wkłady stalowe sprzedają się w tej chwili lepiej.
Mówiąc o rodzajach wkładów kominkowych, nie sposób pominąć ich zastosowań. Niektóre wkłady kominkowe sprawdzą się w przypadku chęci ogrzania jednego pomieszczenia, inne, podłączone do systemu rozprowadzania gorącego powietrza, ogrzeją kilka pomieszczeń, a nawet cały dom. Obok tego wyróżniamy wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, które ogrzewają nie tylko powietrze, ale i wodę użytkową.
Jak wybrać wkład kominkowy?
Przede wszystkim należy zdecydować, do czego kominek będzie użytkowany. Jeśli zależy nam na funkcji estetycznej i kominek będzie użytkowany sporadycznie, nie musi to być drogie urządzenie o bardzo wysokiej sprawności. Oczywiście istotna jest także wielkość wkładu kominkowego, jak i wyposażenie w dodatkowe funkcjonalności (np. system czysta szyba). Wkład kominkowy najlepiej wybierać w porozumieniu z fachowcami, którzy zajmą się jego montażem a następnie wykonają obudowę kominkową.