Wkład kominkowy – najczęściej zadawane pytania?

wkład kominkowy

Wkład kominkowy – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Montaż wkładu kominkowego to doskonałe rozwiązanie zarówno, jeśli chodzi o budynki nowe, jak i te nieco starsze. Może on funkcjonować jako samodzielne źródło ogrzewania domu lub stanowić uzupełnienie instalacji centralnego ogrzewania. Jest rozwiązaniem, które posiada mnóstwo zalet, niemniej jednak nadal mnóstwo osób ma wątpliwości, czy się na niego zdecydować i zainwestować sporą sumę pieniędzy w jego wykonanie. Doskonale o tym wiemy, dlatego postanowiliśmy stworzyć artykuł, w którym udzielimy wyczerpujących odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez tych, którzy rozważają jego zakup. A zatem, jeśli chcecie dowiedzieć się, jaki wkład kominkowy wybrać, gdzie najlepiej je instalować, który z nich kupić i dlaczego oraz jakie są ich parametry, to zapraszamy do dalszej części wpisu.

Wkład kominkowy – najczęściej zadawane pytania

  • Czy wkłady kominkowe można instalować w każdym domu?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by montować kominki w każdym domu, trzeba tylko zadbać o ich odpowiednie wykonanie, właściwe przygotowanie miejsca pod jego budowę oraz przystosowanie budynku do jak najmniejszych straty ciepła, dzięki czemu ogrzewanie domu przy jego pomocy będzie tanie i wydajne. Oczywiście wkład kominkowy najlepiej sprawdza się w nowych domach, które wznoszone są przy zastosowaniu najnowocześniejszych i energooszczędnych technologii, a więc posiadają szczelne okna i izolacje cieplne, które ograniczają straty ciepła do minimum. Co więcej, w projekcie przewidziane jest miejsce pod jego wykonanie, które w razie potrzeby zostaje specjalnie wzmocnione, a w jego pobliżu umieszcza się przewód kominowy, do którego można podłączyć kominek. Poza tym, miejsce, w którym ma stanąć wykonuje się z niepalnych materiałów. Niemniej jednak, z powodzeniem można je montować w starszych domach. Trzeba jedynie zadbać o ich izolację cieplną, szczelność okien, dostosowanie bieżącej instalacji do określonych wymogów i przystosowanie miejsca, w którym się znajdzie do tego, by uniósł ciężar kominka i zapewnił jego bezpieczne użytkowanie. Nie ma również żadnego problemu z tym, by tradycyjne kominki przerobić na nowoczesne, czyli takie w układzie zamkniętym. Wymagany jest jedynie demontaż części elementów składowych i zamontowanie w jego wnętrzu wkładu kominkowego.

  • Czy kominek może funkcjonować jako jedyne źródło ciepła?

Jak najbardziej, kominek może być jedynym źródłem ogrzewania domu, ale jest to rozwiązanie mało wygodne, dlatego niezbyt często się je praktykuje. Wynika to m.in. z tego, że wymaga ciągłej obsługi (dokładanie drewna, jego przywożenie itp.) co staje się dość problematyczne, gdy większość domowników niemal cały dzień spędza poza domem. W czasie zimny jest również dość niebezpieczne, bo podczas kilkudniowej nieobecności i nieogrzewania domu, woda w instalacji może zamarznąć i ją uszkodzić. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie go w połączeniu z instalacją centralnego ogrzewania, zarówno gazową, jak i zasilaną tradycyjnym kotłem. Wtedy nie dość, że zyskujemy wygodne i eleganckie źródło ogrzewania, to dodatkowo możemy obniżyć koszty produkcji energii cieplnej (drewno jest zdecydowanie tańsze od węgla). Warto nadmienić, że wkład kominkowy z płaszczem wodnym stanowi jeszcze lepsze rozwiązanie, ponieważ umożliwia jednoczesne ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody użytkowej.

  • Jakie jest najlepsze miejsce pod montaż kominka?

Wyznaczenie miejsca pod budowę kominka jest niezwykle ważne. Najlepiej, aby była to ustronna część pomieszczenia, która nie przebiega przez tzw. ciągi komunikacyjne (najbardziej uczęszczane przez domowników). Warto także umieszczać wkład kominkowy w tej części pokoju, gdzie z każdej strony będzie bardzo dobrze widać palący się ogień. Oczywiście w ścianie, w której zostanie umieszczony kominek nie mogą być obecne instalacje wodne, elektryczne ani gazowe. Poza tym, należy wygospodarować miejsce, które będzie znajdować się w bezpośrednim pobliżu przewodu kominowego.

  • Na co zwracać uwagę wybierając wkład kominkowy?

Większość osób pewnie powie, że niezwykle istotne są walory estetyczne. Naturalnie, że tak, ale oprócz nich warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, ponieważ to od nich będzie uzależniona moc i trwałość kominka. A zatem, bardzo ważne jest, by wkład kominkowy był odporny na korozje, działanie wysokich temperatur, miał świetną moc nominalną, która będzie wpływać na jego wydajnośc, sporej wielkości palenisko i cechował się niskim zużyciem opału, przy zadowalającej efektywności pracy.

  • Które wkład kominkowy jest lepszy? Stalowy czy żeliwny?

Tak naprawdę oba materiały, jeśli są wysokiej jakości, to cechują się doskonałą wytrzymałością, z tym że żeliwne są tańsze i o wiele lepiej akumulują ciepło. Poza tym każdy z tych materiałów jest podatny na kształtowanie i pozwala stworzyć wkład kominkowy o świetnej szczelności, dlatego materiał, z którego wykonano korpus nie jest aż tak ważny. Istotna natomiast jest grubość ścianek, która wpływa na jego trwałość.

  • Dlaczego warto inwestować w kominki dwupłaszczowe?

Inwestycja we wkład kominkowy dwupłaszczowy jest bardzo opłacalna, ponieważ dużo lepiej akumulują one ciepło, w związku z czym szybciej się nagrzewają, ale wolniej tracą ciepło. To z kolei przekłada się na lepszą wydajność pracy i możliwość uzyskiwania wyższych temperatur spalania. Poza tym kominki dwupłaszczowe ładniej się prezentują, co dla osób dbających o estetykę będzie miało niebagatelne znaczenie.

  • Jaka powinna być moc wkładu kominkowego?

Największa ilość produktów dostępnych na rynku posiada moc 10-15 kW. Oczywiście moc produktu powinna być dobierana w zależności od zapotrzebowania na energię cieplną, która występuje w danym budynku. Można zatem przyjąć, że dla budynków wznoszonych w nowych technologiach wystarczające okażą się wkłady kominkowe posiadające wartość 30-40 W/m3, natomiast dla tych starszych, ze słabą izolacją cieplną, charakteryzujące się raz większą mocą, sięgającą 80-100 W/m3. Co więcej, jeśli kominek ma stanowić tylko dopełnienie istniejącej instalacji, to jego moc może być zdecydowanie mniejsza (20-50 W/m3 powinno okazać się wystarczające).

  • Na jakim poziomie utrzymuje się sprawność wkładów kominkowych?

Nowoczesne wkłady kominkowe posiadają sprawność utrzymującą się na poziomie 80%, natomiast w starszych modelach o dużo prostszej konstrukcji wynosi ona 50%.