Wkład kominkowy

Wkład kominkowy

O co najczęściej pytają osoby wybierające wkład kominkowy?

Budowa kominka jest sporym przedsięwzięciem, dlatego należy się do niej dobrze przygotować. Oczywiście fachowcy dobrze wiedzą, co mają robić i jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w danym domu, ale domownicy również powinni zagłębić się w temat, by jak to mówią – trzymać rękę na pulsie. Zanim zdecydujemy się na konkretny kominek i wybierzemy wkład kominkowy, powinniśmy zadać producentom oraz firmom zajmującym się budową kominków kilka pytań.

Zanim zamówisz wkład kominkowy, koniecznie sprawdź:

Czy w Twoim domu da się wybudować kominek?

W nowo powstających domach kominki spotykamy niezwykle często. Już na etapie projektowania pomieszczeń wybiera się miejsce dla kominka i ustala sposób jego podłączenia. W starszych domach budowa kominka jest bardziej problematyczna, dlatego warto się jej podjąć przy okazji większego remontu. Niestety budowa kominka nie zawsze jest możliwa – szczególnie wtedy, gdy komin znajduje się zbyt daleko miejsca, w którym miałby stanąć wkład kominkowy.

Czy kominek może stanowić jedyne źródło ciepła w domu?

Ci, którzy decydują się na kominek, najczęściej mówią o jego funkcjach dekoracyjnych. Rozpalony kominek tworzy przyjemną atmosferę i podkreśla charakter wnętrza, najczęściej salonu, w którym gromadzą się wszyscy członkowie rodziny oraz zaproszeni goście. Jednak kominek to także doskonałe źródło ciepła. Może służyć do dogrzewania pomieszczeń, ale także do stałego ogrzewania domu i wody użytkowej. Wszystko zależy od tego, na jaki wkład kominkowy się zdecydujemy.

W którym miejscu powinien stanąć kominek?

Wkład kominkowy powinien stanąć możliwie blisko komina. To jednak nie jedyne kryterium decydujące o jego lokalizacji. Kominek powinien być dobrze wyeksponowany, dlatego najczęściej buduje się w centralnym pomieszczeniu domu, jakie stanowi salon. Kominek nie powinien utrudniać domownikom codziennego funkcjonowania. Nie buduje się kominków w ciągach komunikacyjnych ani w miejscach, w których należałoby go nieustannie omijać. Przed budową warto wziąć również pod uwagę to, że obok komika musi znaleźć się trochę miejsca na opał i narzędzia (pogrzebacz, szufelkę).

Czy wybrany wkład kominkowy spełni nasze oczekiwania?

Najpierw są oczekiwania, a następnie wybór kominka, który by te oczekiwania spełniał. Jeśli kominek ma spełniać przede wszystkim funkcję dekoracyjna, będzie użytkowany okazjonalnie w zimowe wieczory – nie ma sensu przepłacać. Jeśli jednak kominek ma być efektywnym źródłem ciepła, należy przyjrzeć się jego parametrom technicznym i użytkowym. W każdym przypadku kominek musi być trwały i odporny na działanie korozji.