Wkłady kominkowe – na co zwrócić uwagę kupując kominek i jak go odpowiednio eksploatować?

najlepsze wkłady kominkowe do nowoczesnych wnętrz

Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego jest niezwykle ważny, ponieważ budowa bezpiecznego kominka, który ma ogrzać cały dom to dość droga inwestycja. Urządzenia, jak i cała instalacja grzewcza muszą działać niezawodnie, więc lepiej zdecydować się na nowocześniejsze produkty i technologie. Dla tych osób, które planują jego zakup w niedalekiej przyszłości przygotowaliśmy krótki informator, z którego dowiedzą się na co trzeba zwracać uwagę w trakcie wyboru urządzenia. Wymieniliśmy także kilka kluczowych zasad, których należy przestrzegać w trakcie jego eksploatacji, by jak najdłużej działał bezawaryjnie.

 

Najważniejsze parametry wkładów kominkowych

Pierwszą i bez wątpienia kluczową kwestią jest moc nominalna wkładu. Podawana jest w kilowatach i określa ilość mocy uzyskiwanej przez urządzenie w czasie pełnej godziny jego użytkowania. Drugim ważnym aspektem jest sprawność grzewcza, która powinna być utrzymana na poziomie 50-80%. Następna rzecz, którą trzeba sprawdzić to wielkość paleniska. Jego szerokość powinna wynosić 60-100 cm, co zapewnia wygodę użytkowania. Nie bez znaczenia jest również kształt frontu wkładu kominkowego, ponieważ decyduje o tym, jak będzie prezentował się cały kominek. W sprzedaży pojawiają się zaokrąglone, płaskie, proste bądź stylizowane, więc wybór jest naprawdę ogromny. Na wygląd kominka ma także wpływ rodzaj wykończenia frontu. Może on być mosiężny, chromoniklowany, z brązu oraz pomalowany żaroodporną farbą.

Istotne znaczenie ma liczba przeszkleń, od których uzależniony jest wygląd wkładu i jego cena. Aktualnie na rynku pojawiają się produkty z jednym, dwoma a nawet trzema szklanymi ściankami, przez które można oglądać płonący ogień. Tym, co powinno zwrócić naszą uwagę są także: sposób otwierania drzwiczek i usuwania popiołu, obecność systemu regulacji procesu spalania oraz możliwość podłączenia instalacji rozprowadzającej ciepłe powietrze po budynku. Poza tym oglądając urządzenie powinniśmy sprawdzić wysokość czopucha (im większy tym lepiej, bo zbierze się w nim więcej spalin), grubość ścianek (nie powinna wynosić mniej niż 8 mm, bo grozi to ich szybkim uszkodzeniem) oraz ilość i wielkość radiatorów (dla nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, że powinno ich być jak najwięcej i muszą być w miarę duże). Dobrze też, aby w wybranym produkcie obecny był szyber, który wpływa na szybkość spalania oraz deflektor przedłużający drogę spalin.

 

Podstawowe zasady eksploatacji wkładów kominkowych

  • Aby kominek działał niezawodnie trzeba wiedzieć jak z niego korzystać. Poniżej zamieszczamy kilka kluczowych zasad, których bezwzględnie należy przestrzegać, by zapewnić sobie i domownikom bezpieczeństwo oraz maksymalnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii.
  • Do palenia w kominku należy używać opału pochodzącego z drzew liściastych, ponieważ nie wydziela on tak dużej ilości substancji smolistych jak drewno iglaste. Najlepszym wyborem będą: dąb, grab, brzoza bądź drzewa owocowe.
  • Do palenia trzeba używać suchego drewna, pociętego na kawałki o grubości 10 cm. Dzięki temu będzie się ono spalało niemal całkowicie.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno spalać w kominku substancji chemicznych ani używać ich do rozpalania ognia. Mowa tutaj m.in. o nafcie, benzynie czy alkoholu.
  • Do rozniecania ognia nie wolno używać kolorowych gazet. Zamiast nich warto użyć specjalnej rozpałki w kostkach lub saszetkach. O tym, jak rozpalić w kominku poczytacie tutaj: tipy.interia.pl/.
  • Po każdym wypaleniu się opału należy usunąć z popielnika popiół.
  • Przez pierwszych kilka minut rozpalania ognia należy utrzymać bardzo dużą szybkość spalania.
  • Pod żadnym pozorem nie gaśmy ognia wodą.
  • W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek usterki należy ją bezzwłocznie usunąć.
  • Czyszczenie elementów zewnętrznych kominka należy wykonywać zawsze po ich dokładnym wystygnięciu.
  • Nie wolno całkowicie zapełniać niszy na drewno, bo w ten sposób zablokujemy dopływ powietrza do komory grzewczej.
  • Pamiętajmy o tym, by po zakończeniu sezonu grzewczego sprawdzić stan techniczny kominka i instalacji.
  • Wkłady kominkowe wydzielają bardzo dużo ciepła, więc w ich pobliżu nie należy umieszczać żadnych łatwopalnych przedmiotów. Minimalna odległość, w której powinny się one znaleźć wynosi 80-100 cm.
  • Podłogę przed kominkiem należy zabezpieczyć niepalnym materiałem.