Wkłady kominkowe trójstronne – jak dobrać?

Wkłady kominkowe trójstronne

Tradycyjne wkłady kominkowe z jedną szybą to najchętniej kupowane urządzenia grzewcze przeznaczone do montażu w pokoju dziennym. Jednak w ostatnich latach wyrosła dla nich spora konkurencja w postaci wkładów kominkowych trójstronnych. Czym charakteryzują się te urządzenia i czym należy się kierować, wybierając wkłady kominkowe trójstronne do swojego domu?

Jak wygląda wkład kominkowy trójstronny?

Klasyczny wkład kominkowy wyposażony jest w jedną, najczęściej dość sporą szybę, umieszczoną bezpośrednio w drzwiczkach. W zależności od usytuowania ścian budynku, ewentualnych wnęk, ale i rozmiarów samego wkładu, urządzenie może być wkomponowane we ścianę lub ustawione tuż przy niej. Taki wkład dobrze wygląda zarówno w dużych wnętrzach, jak w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, ponieważ nie jest istotne, co znajduje się tuż obok kominka. Boku urządzenia mogą być w jakimś stopniu zasłonięte, ponieważ to, co najważniejsze i tak znajduje się w przedniej części kominka.

Tymczasem wkłady kominkowe trójstronne to urządzenia przeszklone z trzech stron. Oznacza to, że nie są przeznaczone do montażu w ścianie czy wnęce. Taki wkład powinien stanąć bezpośrednio przy ścianie (oczywiście stroną nieprzeszkloną) i to najlepiej w takim miejscu, by żadne meble czy sprzęty go nie zasłaniały. Można zatem stwierdzić, że wkłady kominkowe trójstronne najlepiej sprawdzą się w przestronnych pomieszczeniach. Tylko wtedy istnieje możliwość obserwowania ognia przez każdą ze szyb.

Wkłady kominkowe trójstronne jako łącznik dwóch pomieszczeń

Wkłady z trzema szybami chętnie wybierane są przez osoby, które chcą w jakiś sposób podzielić pomieszczenia na dwie części o różnym przeznaczeniu. Taki kominek dobrze wygląda jako łącznik pomiędzy salonem a otwartą kuchnią, czy też salonem a jadalnią. Wówczas ogień jest doskonale widoczny niezależnie od tego, w której części pomieszczenia aktualnie się znajdujemy. Na kominek mogą zerkać zarówno osoby krzątające się w kuchni, jak i ci, którzy zajęli miejsca na meblach wypoczynkowych przez telewizorem. Kominek trójstronny wyznacza tu pewną granicę, a jednocześnie zdecydowanie podnosi estetykę pomieszczenia.

Jak dobrać wkład kominkowy trójstronny?

Wkłady kominkowe trójstronne dobiera się na tej samej zasadzie, co wkłady tradycyjne. Należy zwrócić uwagę na wielkość urządzenia, zarówno jeśli chodzi o wymiary zewnętrzne, jak i moc oraz sprawność wkładu kominkowego. Najlepiej wybierać wkład w porozumieniu z firmą, która zajmie się jego montażem. Wcześniej fachowcy powinni obejrzeć budynek, zapoznać się z rozkładem pomieszczeń, obejrzeć przewody kominowe.

Wkłady kominkowe trójstronne – cennik

Wkłady z trzema szybami to produkty stosunkowo nowe na rynku, dlatego wykonywane są przede wszystkim ze stali, a nie żeliwa. Za wkład stalowo-szamotowy zapłacimy więcej niż na urządzenie żeliwne, ale zdecydowanie warto to zrobić. Wkłady stalowe to wysoka jakość, trwałość, lekkość
i wysoka estetyka. A ostateczna cena urządzenia uzależniona jest od wielu czynników, nie tylko od rodzaju użytych materiałów.