Wytrzymałe i bezpieczne wkłady kominkowe

wkłady kominkowe

Kominek to urządzenie grzewcze, które, w przeciwieństwie do kotłów olejowych, gazowych czy pieców węglowych, nie zajmuje miejsca w kotłowni, a umiejscowiony jest w pomieszczeniu dziennym. Najczęściej jest to salon albo jadalnia. Kominek musi być zatem urządzeniem działającym bez zarzutu, ponieważ w przeciwnym razie jego użytkowanie wiązałoby się z powstawaniem brzydkich zapachów i zabrudzeń, co w przypadku pomieszczeń, w których przyjmujemy gości jest niedopuszczalne. Planując budowę kominka musimy zatem postawić na wytrzymałe i bezpieczne wkłady kominkowe.

Producenci wkładów kominkowych

Na polskim rynku dostępne są wkłady kominkowe zarówno od rodzimych, jak i zagranicznych producentów, przy czym wkłady produkowane w Polsce również świetnie sprzedają się w innych krajach europejskich.

Jeśli chodzi o producentów polskich, z pewnością każda osoba zainteresowana budową kominka potrafi wymienić kilku największych, ponieważ to właśnie o ich wkładach mówi się w branży kominkowej najczęściej. Jest wiele znanych i cenionych producentów oferujących artykuły nowoczesne i wykonane przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, dzięki czemu nie tylko świetnie się prezentują, ale i są bardzo bezpieczne.

Wkłady kominkowe konwekcyjne i z płaszczem wodnym

W wielu domach kominek traktowany jest przede wszystkim jako element dekoracyjny. Co niezwykle istotne, spełnia tę funkcję nie tylko w długie zimowe wieczory, ale także w ciągu dnia, gdy nie jest użytkowany. Wszystko za sprawą dopracowanej, efektownej obudowy.

Są jednak i takie domy, w których kominek pełni znacznie ważniejszą funkcję, tj. stanowi główne źródło ciepła. W sezonie grzewczym urządzenie pracuje niemal nieprzerwanie, a wszystko po to, by utrzymać właściwą temperaturę w pomieszczeniach. Jeżeli kominek ma ogrzewać wyłącznie pomieszczenia, sprawdzi się tutaj wkład kominkowy konwekcyjny. Z kolei w przypadku, gdy domownicy chcą, żeby kominek ogrzewa również wodę użytkową (wykorzystywaną m.in. do zmywania i kąpieli) powinni zastanowić się nad urządzeniem z kategorii wkłady kominkowe z płaszczem wodnym.

Na co zwrócić uwagę kupując wkład kominkowy?

Skoro wiemy już, od jakiego producenta zamówimy urządzenie oraz jakiego rodzaju będzie to wkład (konwekcyjny czy z płaszczem wodnym) pozostaje wybrać konkretny produkt. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na jego parametry techniczne. Sprawdzamy, jaką moc ma urządzenie i co producent pisze na temat jego sprawności. Oczywiście istotny jest także rozmiar samego wkładu. Klienci mogą wybierać spośród wkładów o różnych rodzajach drzwiczek i z różnorodnymi frontami. Dzięki temu, że producenci oferują tak szeroki wybór artykułów, każdy klient może wybrać wkład, który spełni jego oczekiwania.