Kominek w salonie to marzenie wielu osób. Kominek podnosi estetykę wnętrza i dodaje mu charakteru. W długie jesienno-zimowe wieczory zapewnia przyjemną atmosferę, koi zmysły, pozwala wypocząć. Trudno dziwić się popularności kominków, które łączą funkcję estetyczną z użytkową. Jednak zakup kominka nie jest sprawą najłatwiejszą. Taką decyzję należy dobrze przemyśleć. Wybór powinien paść na urządzenie oferowane przez znanego i cenionego producenta wkładów kominkowych.
Jaki kominek do domu? Przegląd popularnych rozwiązań
Na rynku dostępne są różne rodzaje kominków, począwszy od wkładów kominkowych z tradycyjnym paleniskiem, poprzez biokominki i kominki wolnostojące, skończywszy na kominkach elektrycznych. Tak duży wybór jest bardzo korzystny dla klienta, bo nie w każdym domu i mieszkaniu da się zamontować klasyczny kominek z paleniskiem na drewno. Wówczas biokominek czy kominek elektryczny pozwolą na spełnienie marzenia o kominku w salonie.
Kominki klasyczne, czyli wyposażone w palenisko połączone z przewodem kominowym, niejednokrotnie mają dość wysoką wagę, a to oznacza, że nie można ich postawić w dowolnym miejscu. Oczywiście wiele zależy tutaj od rozmiaru wkładu kominkowego, ponieważ im większe urządzenie, tym jego waga jest wyższa. Nie bez znaczenia jest też materiał użyty do wykonania kominka – wkłady żeliwne są zdecydowanie cięższe od wkładów stalowo-szamotowych.
Zakup kominka – jakie urządzenie wybrać?
Pierwszą kwestią, nad którą powinniśmy się pochylić, chcąc kupić kominek do domu, jest jego przeznaczenie. Niektórzy chcą, by urządzenie pełniło przede wszystkim funkcję estetyczną. Nie zależy im, by kominek faktycznie oddawał do pomieszczenia dużą ilość ciepła. Urządzenie ma ładnie wyglądać zarówno za dnia, jak i wieczorem, podczas sporadycznego uruchamiania. W takim wypadku parametry wkładu kominkowego nie są aż tak istotne. Nie ma potrzeby kupowania urządzenia o dużej mocy i sprawności. Jeśli jednak chcemy, by kominek był realnym źródłem ciepła i był w stanie wesprzeć, a nawet zastąpić podstawowy kocioł grzewczy, należy wybrać urządzenie odpowiadające temu, jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dokładne wyliczenia są konieczne, jeśli decydujemy się na kominek z płaszczem wodnym, czyli taki, który ogrzeje nie tylko powietrze, ale i wodę użytkową.
Na co zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy?
Przeglądając różnorakie porady kominkowe, dowiemy się, że oprócz wyglądu urządzenia i parametrów grzewczych, powinniśmy zwrócić uwagę na niektóre oznaczenia wkładu kominkowego. Obowiązkowym oznaczeniem jest CE, które stanowi potwierdzenie, że produkt spełnia surowe wymagania w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników. Dobrej jakości wkłady kominkowe powinny spełniać nie tylko wymagania dyrektywy Ekoprojektu (Ecodesign 2022), ale również rygorystyczne normy stosowane na Zachodzie. Idealnie, jeśli wkład kominkowy posiada certyfikaty nie tylko polskich akredytowanych Instytutów Badawczych, ale i zagranicznych.